Torańska i „Kultura”, książka pod takim tytułem ukazała się właśnie w serii „W kręgu paryskiej Kultury”. Prof. Iwona Hofman, kierownik Pracowni Badań nad Instytutem Literackim w Paryżu i dyrektor Instytutu o Komunikacji Społecznej i Mediach dostała maszynopis książki od męża Teresy Torańskiej, Leszka Sankowskiego w 2014 roku. Był to zapis pierwszej rozmowy Jerzego Giedroycia, na którą zdecydował się w związku z 40.leciem Instytutu Literackiego. Torańska nagrywała rozmowy w 1986 i 1987 roku. Ich tekst nigdy, aż do dziś, nie ukazał się drukiem. Prof. Iwona Hofman odwiedzi studio i opowie o pracy nad książką Torańska i „Kultura”. W styczniu mija 81 rocznica urodzin i 12 rocznica śmierci Teresy Torańskiej.
Marta Ryczkowska jest laureatką nagrody Joseph Beuys Research Prize. Otrzymała ją za tekst, który właśnie ukazał się drukiem. Książkę „Joseph Beuys a sztuka polska. Afiliacje i procesy równoległe” opublikowała Fundacja Bęc Zmiana. Joseph Beuys uważał, iż „każdy człowiek jest artystą”, miał też wiarę w moc sztuki jako narzędzia zmiany społecznej. O postaci artysty, wpływach Beuysa i jego dzisiejszej aktualności porozmawiamy w programie.
„Szczebrzeszyn-kolonia artystów” to tytuł książki-albumu, która ukazała się kilka dni temu. Pomysłodawcą publikacji jest Fundacja Kreatywna Przestrzeń. Jej prezes, Piotr Duda opowie o wydawnictwie, o którym pisze we wstępie: „Możliwe, iż to tylko przypadek. Możliwe, iż doszukiwanie się jednej przyczyny tego zjawiska jest zbędne, a jej odnalezienie zabije urok i czar fenomenu rodzenia się w Szczebrzeszynie artystów malarzy w liczbie niespotykanej gdzie indziej. Z drugiej strony — może nasza ciekawość tego, co sprawia, iż tylu utalentowanych twórców możemy spotkać w jednym miejscu, zasługuje na poszukanie odpowiedzi?” (…) Ta publikacja to pierwszy taki zbiór odkrytych dotąd artystów ze Szczebrzeszyna.”
W 430 odcinku słuchowiska „Bazarek” Stanisław odkrywa, iż jest, jaki jest, bo taki jest, a Zosia mówi, jak jest.
Fot. nadesłane