05.12 (czwartek) Wykład Macieja Makselona o zmianach we współczesnym języku

nadwisla24.pl 1 miesiąc temu

Popularyzator wiedzy o języku polskim odwiedzi Tarnobrzeski Dom Kultury. Maciej Makselon wygłosi wykład o tym, jakie zmiany zachodzą we współczesnym języku.

Kolejnym gościem IV Festiwalu Baśniowy Świat Stanisława Jachowicza będzie Maciej Makselon – polonista, redaktor literacki, nauczyciel akademicki, trzykrotny mówca TEDx, popularyzator wiedzy o języku polskim. Podczas otwartego spotkania w Tarnobrzeskim Domu Kultury opowie o błędach językowych i o zmianach, które obserwujemy we współczesnej polszczyźnie.

Będzie poważnie, ale i z humorem, Macieju Makselon bowiem ilustruje swoje wypowiedzi internetowymi memami, odnosi się do mediów społecznościowych, błyskotliwie rozprawia się z mitami na temat feminatywów, porusza kwestie inkluzywności języka. Podczas spotkania będzie także można zadawać pytania i porozmawiać z gościem.

Wykład „Co to jest błond? Czyli o tym, co przeszkadza nam w języku” odbędzie się 5 grudnia o godz. 18.00. Wstęp jest wolny.

***

MACIEJ MAKSELON

Pochodzi z Knurowa, miasta tak małego, iż gdyby było ładne, można by je nazwać kameralnym. Redaktor inicjujący i prowadzący, który opieką otaczał książki zarówno książki nominowane do najważniejszych nagród literackich, jak i te, które dominowały na rodzimych listach bestsellerów. Nauczyciel akademicki, który prowadzi autorskie zajęcia z rynku książki, redakcji oraz podstaw kreatywnego pisania oraz gościnnie wykłada na uniwersytetach w całym kraju. Uczy sztuki redakcji, kreatywnego pisania, a także języka inkluzywnego i skupionego na drugim człowieku. Popularyzator wiedzy o języku polskim, członek jury konkursów literackich, trzykrotny mówca TEDx.

Od niedawna również radiowiec (m.in. wraz z Katarzyną Kłosińską prowadzi podcast „Język niewydarzony” w Radiu 357) i współgospodarz telewizyjnego programu „Dobry Tytuł”. Do redakcji książek używa memów, a w ramach gry wstępnej opowiada o wariantywnych formach językowych i zastosowaniu analizy samogłoskowej w budowaniu stosunku emocjonalnego do bohaterów.

Idź do oryginalnego materiału