W święto Objawienia Pańskiego ulicami Białegostoku kolejny raz przeszedł w poniedziałek (6.01) barwny Orszak Trzech Króli
Tym razem hasłem były słowa „Kłaniajcie się królowie”, będące również nawiązaniem do millenium koronacji Bolesława Chrobrego.
Tegoroczny, organizowany po raz 12. białostocki Orszak Trzech Króli wyruszy pod hasłem „Kłaniajcie się królowie!”, które jest fragmentem znanej pastorałki, a także nawiązuje do tysięcznej rocznicy koronacji Bolesława Chrobrego na króla Polski. Nieodzownym elementem pochodu jest wspólne kolędowanie setek mieszkańców, którzy idą za Trzema Królami ubranymi w barwne stroje oraz ich rycerzami, wojownikami i dwórkami.
– To wyjątkowe wydarzenie, które jednoczy nas wszystkich w radosnym przeżywaniu Świąt Bożego Narodzenia – mówił do zebranych pod białostocką archikatedrą Jacek Brzozowski Wojewoda Podlaski, nawiązując także do tegorocznego hasła Orszaku „Kłaniajcie się królowie!”.
– Jest to bardzo bardzo dobry pomysł jeżeli chodzi o formę wyznawania wiary, naszych wartości. Jest to również bardzo cenne doświadczenie szczególnie dla dzieci. To taka forma zaszczepiania w nich wartości katolickich. Uważam, ze jest to na pewno zdecydowanie pozytywne wydarzenie i obyśmy zawsze mieli tego typu wydarzenia w naszym mieście – powiedziała portalowi Podlaskie24 pani Katarzyna, mieszkanka Białegostoku.
Orszak rozpoczął się o godz. 11 mszą świętą w archikatedrze białostockiej, a następnie o godz. 12 białostoczanie spotkali się przy placu Jana Pawła II, by wyruszyć wraz z Królami za Gwiazdą.
Białostocki Orszak Trzech Króli jest inicjatywą lokalną, wspieraną finansowo przez władze miasta. W jego organizację angażują się białostockie szkoły, przedszkola i domy kultury, a także wspólnoty i ruchy katolickie oraz osoby prywatne.
Kolejne przystanki orszaku przedstawiały sceny: „Początek” (Plac Jana Pawła II), „Gospoda” (Białostocki Ośrodek Kultury ul. Legionowa 5), „Dwór Heroda” (Plac Niezależnego Zrzeszenia Studentów), „Walka Dobra ze Złem” (Rynek Kościuszki), „Brama Anielska” (Rynek Kościuszki) oraz „Szopka” (dawne Kino Ton).