12. Stalowa Dycha dla Patryka Marszałka i Sabiny Jarząbek

53 kobiet i 196 mężczyzn stanęło na starcie 12. Stalowej Dychy, będącej po raz trzeci memoriałem Bogdana Dziuby. Najszybciej 10-km trasę pokonał Patryk Marszałek z Rzeszowa, a wśród kobiet triumfowała Sabina Jarząbek z Kielc.

Po dwóch latach bieg wrócił na „stare śmieci”, ze startem i metą na placu Piłsudskiego. W ubiegłym roku biegacze startowali na ul. Hutniczej i na niej kończyli bieg, przed bramą główną Podkarpackiego Centrum Piłki Nożnej. Tradycyjnie imprezę poprzedziły „Biegi Nadziei Olimpijskich”, w których rywalizowały dzieci z roczników 2015 i młodsi, na 200 lub 300 m, w zależności od wieku. Każde dziecko otrzymało po ukończeniu biegu okolicznościowy medal i dyplom.

Bieg główny rozpoczął się punktualnie o godzinie 16. W połowie pierwszej 5-km pętli uformowała się grupa kilku biegaczy. Wśród nich późniejszy zwycięzca, jak również zdobywcy drugiego i trzeciego miejsca. Pierwszy wbiegł na metę Patryk Marszałek reprezentujący klub GUKLA Bratkowice korzeniowski.pl, z czasem 31:47. 20 sekund za nim finiszował Adam Kołodziej z Sandomierza (32:07), a trzeci rezultat osiągnął stały uczestnik stalowowolskich biegów ulicznych, Michał Wojciechowski z Wiatru Tarnobrzeg (32:56). Na miejscu czwartym dobiegł młodzieżowiec Katolickiego Klubu Lekkoatletycznego Stal Stalowa Wola, Jacek Skrzeszewski (33:20). Piąty był Marek Wołoszyn z Jarocina (33:44), a szósty Wojciech Pelczar z Dobieszyna (33:54).

Najlepszy czas wśród kobiet „wykręciła” ubiegłoroczna mistrzyni Polski w biegu na 10 km, Sabina Jarząbek z KKL Kielce (34:20). W klasyfikacji open zajęła 8. miejsce. Drugie miejsce w rywalizacji kobiet zajęła Dominika Łukasiewicz z Lublina (37:37), a trzecie Monika Bauer z Zaczernia (41:37). Blisko podium znalazły się: 4. Patrycja Zych z Czarnorzek (42:24), 5. Dominika szymańska ze Stalowej Woli, zawodniczka RLTL GGG Radom (42:27), 6. Małgorzata Siembida z SKB Stalowa Wola (43:27).

* Milena Basińska i Tola Kiedrzyńska mistrzyniami Polski

Podobnie jak w latach ubiegłych prowadzona była także klasyfikacja w kategoriach wiekowych. Zawodniczki i zawodnicy, którzy zajęli miejsca 1-3 w kat. open nie byli brani pod uwagę. U pań w kat. 16-29 lat pierwsze miejsce zajęła Patrycja Zych z Zaczernia (41:37), w kat. 30-39 lat Agnieszka Skiba z Siemianowic Śl. (43:36), w kat. 40-49 lat Małgorzata Siembida z SKB (43:24), w kat. 50-59 lat Beata Ferenc z Rzeszowa (51:36), w kat. + 60 Danuta Czwakiel z Leżajska (54:40).

Zwycięzcy poszczególnych kategorii wiekowych u mężczyzn: 16-29 lat Jacek Skrzeszewski z KKL Stal Stalowa Wola (33:20), kat. 30-39 lat Marek Wołoszyn z Jarocina (33:44), kat. 40-49 lat Krzysztof Majka z Rzeszowa (34:25), kat. 50-59 lat Grzegorz Czyż z Tarnowa (35:56), kat. 60-69 lat Ryszard Dryps z Nowosarzyńskiej Grupoy Biegowej (40:35), kat. + 70 Stanisław Młynarski z Zarzecza (46:19).

Najstarszą biegaczką była Renata Grabska z Rzeszowa, reprezentująca klub Ambasador Festiwalu-Biegowego Piwniczna-Zdrój, która 10 km pokonała w czasie 57:24, a najstarszym biegaczem Stanisław Hrymak z Lubaczowa – jego czas na mecie 52:25. Obydwoje rocznik 1950.