1300 zł co miesiąc. Niemal każdy może wciąż to świadczenie, ale kilka osób o nim wie

16 godzin temu

Zakład Ubezpieczeń Społecznych oferuje rentę szkoleniową w wysokości 1335,72 złotych miesięcznie, o której istnieniu wie niewielu Polaków. To świadczenie dla osób, które ze względów zdrowotnych muszą zmienić zawód. Co ciekawe, na Dolnym Śląsku od kilku lat nikt choćby o nią nie wnioskował.

Fot. Shutterstock

Jak dostać rentę szkoleniową?

O świadczenie mogą ubiegać się osoby, które spełniają dwa podstawowe warunki. Pierwszy to orzeczenie o niezdolności do pracy w dotychczasowym zawodzie. Drugi dotyczy stażu pracy – wymagany okres składkowy i nieskładkowy zależy od wieku osoby wnioskującej. Dla osób poniżej 20. roku życia wystarczy rok stażu, natomiast osoby po 30. roku życia muszą udokumentować pięć lat pracy.

Potrzebne dokumenty i formalności

Ubiegając się o rentę szkoleniową, należy złożyć nie tylko sam wniosek, ale także dokumenty potwierdzające:

  • okresy pracy i nauki
  • osiągane wynagrodzenie
  • stan zdrowia
  • w przypadku choroby zawodowej lub wypadku przy pracy – dodatkową dokumentację

Wsparcie na czas przekwalifikowania

Renta szkoleniowa jest wypłacana przez sześć miesięcy i podlega corocznej waloryzacji. To okres, w którym beneficjent może skupić się na zdobyciu nowych kwalifikacji zawodowych. Wnioski można składać zarówno przez internet (Platforma Usług Elektronicznych ZUS), jak i osobiście w placówkach ZUS.

Eksperci rynku pracy podkreślają, iż w czasach, gdy coraz więcej osób musi zmieniać zawód, tego typu wsparcie może być nieocenioną pomocą. Niska popularność świadczenia wynika prawdopodobnie z braku wiedzy o jego istnieniu i warunkach przyznawania.

Idź do oryginalnego materiału