15 milionów kierowców musi iść do urzędu! Nowy obowiązek już przesądzony

4 godzin temu

Przed milionami polskich kierowców nadchodzi obowiązek, który wywoła spore poruszenie. Choć do jego realizacji zostało jeszcze kilka lat, już teraz wiadomo, iż obejmie ogromną część społeczeństwa i będzie wymagał osobistej wizyty w urzędzie. Nowe przepisy wynikają z unijnej dyrektywy i zmieniają dotychczasowe zasady, do których wielu zdążyło się przyzwyczaić.

Fot. Pixabay

Rewolucja dla kierowców. 15 milionów Polaków będzie musiało wymienić prawo jazdy

Nadchodzi największa zmiana w przepisach drogowych od lat. choćby 15 milionów kierowców w Polsce będzie musiało udać się do urzędu i złożyć wniosek o nowe prawo jazdy. To efekt dostosowania krajowego prawa do unijnej dyrektywy. Mimo iż wymiana nie zacznie się od razu, dokładne daty już podano – a zignorowanie obowiązku może mieć poważne skutki.

Bezterminowe prawa jazdy przechodzą do historii

Zmiana dotyczy osób, które posiadają tzw. bezterminowe prawa jazdy wydane przed 19 stycznia 2013 roku. Choć przez lata nie obowiązywał ich termin ważności dokumentu, nowe przepisy wymuszają jego wymianę. Wymiana będzie obowiązkowa i musi nastąpić między 19 stycznia 2028 r. a 18 stycznia 2033 r. – wynika to wprost z ustawy o kierujących pojazdami (art. 124).

Ministerstwo Infrastruktury szacuje, iż obowiązek ten obejmie około 15 milionów osób. Wymiana będzie dokonywana na wniosek kierowcy i po wniesieniu opłaty – 100 zł.

Nie wszyscy potrzebują badań, ale nie każdy ma tyle czasu

Dobra wiadomość dla większości kierowców: jeżeli masz prawo jazdy kategorii AM, A, B lub T, nie musisz przechodzić ponownych badań lekarskich. Wyjątkiem są sytuacje, w których dokument był wydany na czas określony ze względu na stan zdrowia – wtedy badanie będzie konieczne. Natomiast kierowcy zawodowi (np. C, D, E) przez cały czas muszą przedłużać ważność dokumentu co 5 lat na podstawie badań lekarskich i psychologicznych.

Jakie dokumenty będą potrzebne?

Aby złożyć wniosek o nowe prawo jazdy, trzeba będzie przygotować m.in. aktualne zdjęcie, kserokopię obecnego dokumentu, dowód osobisty oraz dowód uiszczenia opłaty. Dodatkowe dokumenty wymagane są w przypadku kierowców zawodowych. Wnioski można pobrać ze strony internetowej urzędu lub wypełnić na miejscu.

Czy stracisz uprawnienia po upływie daty?

Nie. Po upływie ważności dokumentu prawo jazdy traci ważność administracyjną, ale same uprawnienia do kierowania pojazdami – nie. Oznacza to, iż kierowca musi jedynie wymienić dokument, nie zaś ponownie zdawać egzamin.

Zmiana już przesądzona

Unijna dyrektywa, która wprowadza 15-letnią ważność praw jazdy we wszystkich państwach członkowskich, ma na celu ujednolicenie przepisów i poprawę bezpieczeństwa na drogach. W Polsce obowiązek ten będzie wdrażany w latach 2028–2033 – ale lepiej już teraz sprawdzić swój dokument, by nie zostać zaskoczonym na ostatnią chwilę.

Idź do oryginalnego materiału