W sobotę z okazji 20-lecia Siemianowickiego Stowarzyszenia Trzeźwościowego Szafran, w Willi Fitznera odbyło się uroczyste spotkanie członków, zarządu oraz zaproszonych gości.
Powitała wszystkich Wiesława Dziemba – obecna prezeska stowarzyszenia i pomysłodawczyni powstania przy Szafranie, świetlicy środowiskowej dla dzieci -„Szafranki”.
Pani Wiesława po przywitaniu zaprosiła wszystkich od wspólnego śpiewania piosenki „Prawo Miłości”, która przez członków Stowarzyszenia traktowana jest jak hymn i towarzyszy często spotkaniom terapeutycznym.
W 2003 roku Szafran powstał jako Klub Abstynentów, nazwa później przekształciła się w Siemianowickie Stowarzyszenie Trzeźwościowe Szafran. Pomysłodawcy nazwy oraz twórcy loga byli obecni na spotkaniu, otrzymali też gorące podziękowania za swój wkład w działanie.
W trakcie spotkania przypomniano początek, historię i symbolikę, szafran to piękny kwiat – krokus a jednocześnie nazwa cennej przyprawy. Na początku grupa zainteresowanych działaniem aktywnych ludzi otrzymała od miasta pomieszczenie – do generalnego remontu, bez okien i podłóg. Wspólnymi siłami dało się je zamienić w coś co teraz możemy nazwać naszym drugim domem.
Głównym celem Stowarzyszenia Szafran jest niesienie pomocy ludziom uzależnionym, którzy podejmują decyzje o życiu w trzeźwości oraz ich bliskim. Warto wspomnieć, iż kiedy udaje się pomóc w trzeźwieniu jednej osobie tak naprawdę pomaga się całej rodzinie. Działanie to: spotkania klubowe, rozmowy, omawianie problemów, grupy wsparcia, organizacja obozów i warsztatów terapeutycznych. Na spotkaniach starają się zawsze uroczyście obchodzić rocznic bycia trzeźwym. W siedzibie Stowarzyszenia działa punkt informacyjno-konsultacyjny, świetlica środowiskowa dla dzieci. Członkowie chętnie również angażują się w działania na terenie miasta, zarówno te radośniejsze – festyny, warsztaty w czasie dni miasta, ale również te związane z trudniejszymi zdarzeniami tj. pomoc uchodźcom z Ukrainy, czy pomoc ratownikom medycznym w czasie pandemii.
Stowarzyszenie współpracuje z urzędem miasta, szkołami, placówkami miejskimi ale również poza Siemianowicami z Regionalnym Związkiem Stowarzyszeń Abstynenckich w Katowicach oraz organizacjami pomagającymi w życiu w trzeźwości z terenu województwa śląskiego. Pozytywne efekty przynosi długoletnia kooperacja z miejskimi jednostkami wspierającymi rodzinę, oraz szkołami w szczególności Zespołem Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Siemianowicach Śląskich.
Jak powiedziała pani Wiesława Dziemba: „to spotkanie, to chwile pełne wzruszeń, wspomnień, radości, wzajemnych podziękowań i życzeń. Cieszymy się, iż mogliśmy ten wyjątkowy dla nas czas spędzić w gronie naszych bliskich, przyjaciół i zaproszonych gości. Pamiętamy również o tych, którzy odeszli” Uroczystość uświetnił występ utalentowanej młodej artystki Wiktorii, która otrzymała burzę oklasków.
Pani prezes Wiesława Dziemba wraz z zarządem oraz członkami stowarzyszenia, przekazali szczególne podziękowania za dotychczasowe wspólne działania dla:
Rafała Piecha – Prezydenta Miasta Siemianowice Śląskie, które odebrała w jego imieniu obecna na spotkaniu zastępca prezydenta Beata Gałecka, Elżbiety Nieszporek, Danuty Sobczyk – radnej Rady Miasta, Sylwii Dylus – długoletniej dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. Jana Pawła II, Barbary Nowara – pedagog tej szkoły, Katarzyny Stawik – dyrektor Placówek Opiekuńczo Wychowawczych, Katarzynie Jończyk – naczelnik Wydziału Polityki Społecznej, który reprezentowała Katarzyna Paszek, Monice Świerczyńskiej – komendant Ochotniczego Hufca Pracy, Jolancie Regule – prawniczce współpracującej ze Stowarzyszeniem.
Serdeczne podziękowania również dla Siemianowickiego Centrum Kultury, reprezentowanego przez kierownika obiektu Willa Fitznera – Krzysztofa Bogdoła.
Dodatkowo wyróżniono podziękowaniami pana Stanisława Kobiera – wiceprezesa Regionalnego Związku Stowarzyszeń Abstynentów Województwa Śląskiego oraz panią Karolinę Ciastek przedstawicielkę firmy Wolf System, która od wielu lat wspiera działania Stowarzyszenie, dzięki której codzienne spotkania i aktywności są możliwe a często nabierają dodatkowych radośniejszych barw.