20. Opolski Festiwal Skoków. Olimpijskie gwiazdy ponownie zawitają do stolicy regionu

opowiecie.info 1 godzina temu

Opole po raz dwudziesty stanie się stolicą skoku wzwyż i innych konkurencji lekkoatletycznych. Jubileuszowy Opolski Festiwal Skoków zapowiada się wyjątkowo – organizatorzy spodziewają się blisko dwudziestu olimpijczyków, siedmiu medalistów olimpijskich oraz czołowych zawodników z kraju i zagranicy. Sportowe święto poprzedzi Turniej Nadziei Olimpijskich, który od lat promuje młode talenty i zachęca dzieci oraz młodzież do aktywności fizycznej.

Na Stadionie im. Opolskich Olimpijczyków odbyła się konferencja prasowa poświęcona jubileuszowej, 20. edycji Opolskiego Festiwalu Skoków oraz Turniejowi Nadziei Olimpijskich. W spotkaniu uczestniczyli wiceprezydent Opola Łukasz Sowada, wicemarszałek województwa opolskiego Zbigniew Kubalańca, naczelnik Wydziału Sportu Urzędu Miasta Opola Marcin Sagan, a także dyrektor sportowy wydarzenia Stanisław Olczyk i dyrektor organizacyjny mityngu Janusz Trzepizur.

Podczas konferencji przedstawiono wstępne listy startowe oraz szczegóły obu wydarzeń. Turniej Nadziei Olimpijskich odbędzie się 27 czerwca, natomiast główna impreza – 20. Opolski Festiwal Skoków – zaplanowana została na 5 lipca.

Przez dwie dekady Festiwal Skoków wyrósł na jedną z najbardziej rozpoznawalnych imprez lekkoatletycznych w Polsce. To właśnie tutaj kibice mogli podziwiać największe gwiazdy światowych skoków, a młodzi sportowcy zdobywać pierwsze doświadczenia i inspirować się mistrzami.

Jak podkreślał podczas konferencji Janusz Trzepizur, tegoroczna obsada zawodów zapowiada się imponująco.

„Zaprosiliśmy 24 olimpijczyków i tak się złożyło, iż 20 przyjedzie. Wśród nich będzie aż siedmiu medalistów olimpijskich. Myślę, iż żadna impreza w Polsce nie będzie mogła pochwalić się taką liczbą znamienitych gości”.

Organizatorzy nie ukrywają, iż liczą również na sportowe emocje na najwyższym poziomie. Rekord festiwalu wynosi 240 centymetrów i należy do katarskiego mistrza olimpijskiego Mutaza Essy Barshima, który ustanowił go podczas jedenastej edycji zawodów. Choć światowe wyniki w ostatnich miesiącach nie wskazują jednoznacznie na możliwość poprawienia tego osiągnięcia, atmosfera jubileuszowej edycji może sprzyjać niespodziankom.

Opolski Festiwal Skoków to jednak nie tylko rywalizacja zawodowców. Ważnym elementem wydarzenia jest popularyzacja sportu wśród najmłodszych mieszkańców regionu.

„Dobre zawody zawsze przyciągają kibiców. Poprzez Turniej Nadziei Olimpijskich i Festiwal Skoków promujemy lekkoatletykę wśród dzieci i młodzieży. Startują u nas przedszkolaki, uczniowie szkół, jest też rywalizacja w formie zabawy. To właśnie w taki sposób buduje się przyszłych mistrzów i medalistów olimpijskich” – podkreślał wiceprezydent Opola Łukasz Sowada.

Znaczenie imprezy dla całego województwa akcentował również wicemarszałek Zbigniew Kubalańca.

„Opolski Festiwal Skoków od lat jest uznaną marką i magnesem przyciągającym największe gwiazdy tej dyscypliny. To niezwykła okazja, aby młodzi adepci lekkiej atletyki mogli obserwować swoich mistrzów, podpatrywać technikę i czerpać inspirację od sportowych autorytetów”.

Coraz większa renoma wydarzenia sprawia, iż zainteresowanie startem jest ogromne. Jak przyznaje Stanisław Olczyk, organizatorzy stanęli przed problemem, którego życzyłaby sobie każda sportowa impreza.

„Nasz festiwal zaczyna się bardzo mocno liczyć w Europie. W tym roku mamy wręcz nadmiar chętnych do startu. To pokazuje, jaką pozycję wypracowała sobie ta impreza przez dwadzieścia lat”.

Dodatkową atrakcją będą spotkania z legendami polskiego sportu. Wśród zaproszonych gości znaleźli się między innymi mistrz olimpijski w skoku wzwyż Jacek Wszoła, mistrz olimpijski w skoku o tyczce Władysław Kozakiewicz, mistrz olimpijski w chodzie sportowym Dawid Tomala, srebrna medalistka olimpijska Urszula Kielan, medalistka olimpijska Lucyna Langer-Kałek oraz Bartłomiej Bonk.

Wszystko wskazuje więc na to, iż początek lipca będzie prawdziwym świętem lekkiej atletyki. Na Stadionie im. Opolskich Olimpijczyków spotkają się doświadczeni mistrzowie, aktualni reprezentanci swoich państw oraz młodzi zawodnicy marzący o wielkiej sportowej karierze. A to właśnie takie połączenie tradycji, sportowych emocji i pracy z młodzieżą od dwóch dekad stanowi o wyjątkowości Opolskiego Festiwalu Skoków.

Najważniejsze terminy

27 czerwca – Turniej Nadziei Olimpijskich
5 lipca – XX Opolski Festiwal Skoków

W jubileuszowej edycji organizatorzy spodziewają się około 20 olimpijczyków, w tym 7 medalistów olimpijskich. jeżeli prognozy się sprawdzą, będzie to jedna z najmocniej obsadzonych imprez lekkoatletycznych w Polsce w 2026 roku.

Idź do oryginalnego materiału