20. rocznica śmierci Jana Pawła II – Tarnów pamięta

tarnow.ikc.pl 23 godzin temu

2 kwietnia 2025 roku mija dwadzieścia lat od odejścia św. Jana Pawła II, jednego z najwybitniejszych Polaków w historii. W Małopolsce, regionie tak bliskim jego sercu, obchody tej rocznicy mają szczególne znaczenie.

Dziedzictwo Jana Pawła II w Małopolsce

Karol Wojtyła urodził się 18 maja 1920 roku w Wadowicach jako drugi syn Karola i Emilii Wojtyłów. Od najmłodszych lat wykazywał ogromną ciekawość świata i pasję do sportu oraz teatru. W latach młodzieńczych uprawiał turystykę górską, jazdę na nartach oraz spływy kajakowe, co kształtowało jego niezwykłą determinację i wolę walki. Wpływ Małopolski na przyszłego papieża był ogromny – tu dorastał, kształcił się i podejmował pierwsze decyzje związane ze swoją drogą duchowną.

Po śmierci matki i starszego brata Edmund, Karol pozostał pod opieką ojca, porucznika Wojska Polskiego. Lata wojenne były dla niego czasem próby, jednak to właśnie wówczas dojrzała w nim decyzja o wstąpieniu do seminarium duchownego. Po święceniach kapłańskich w 1946 roku gwałtownie dał się poznać jako wybitny intelektualista i myśliciel, wykładając na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Jego kariera duchowna rozwijała się dynamicznie – w 1958 roku został biskupem, a dziewięć lat później papież Paweł VI mianował go kardynałem. W okresie PRL-u Wojtyła był pod stałą obserwacją komunistycznych służ bezpieczeństwa, jednak nieustannie przeciwstawiał się reżimowi i wspierał wiernych.

Autor Nieznany – Obraz zeskanowany z „Najchętniej grał na bramce” Mieczysław Maliński, Wydawnictwo Sióstr Loretanek, Warszawa 1985, ISBN 83-85013-09-1

Papież Pielgrzym i Wojownik Boga

16 października 1978 roku Karol Wojtyła został wybrany na papieża jako pierwszy od 455 lat nie-Włoch. Przyjął imię Jan Paweł II i rozpoczął jeden z najdłuższych pontyfikatów w historii Kościoła katolickiego. Jego nauczanie i podróże apostolskie zmieniły oblicze współczesnego świata. Wspierał ruchy wolnościowe, odważnie krytykował komunizm, mafię i terroryzm, a także walczył o prawa człowieka.

Nie unikał trudnych tematów i otwarcie sprzeciwiał się niesprawiedliwości. Był celem zamachów, ale nigdy się nie poddał. Pomimo pogarszającego się stanu zdrowia w XXI wieku, Jan Paweł II do końca pozostał aktywny duchowo i intelektualnie.

Jego pontyfikat zakończył się 2 kwietnia 2005 roku o godzinie 21:37, kiedy wypowiedział swoje ostatnie słowa: „Pozwólcie mi odejść do domu Ojca!”.

Obchody 20. rocznicy w Małopolsce i Tarnowie

Z okazji 20. rocznicy śmierci Jana Pawła II w Małopolsce odbędą się liczne wydarzenia upamiętniające jego osobę:

Wadowice: Msze św. w Bazylice Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny oraz wystawa plenerowa na rynku.

Kraków: Sanktuarium św. Jana Pawła II będzie miejscem głównych obchodów jubileuszowych w ramach Roku Świętego 2025.

Tarnów:
Centrum Sztuki Mościce
25 marca – 15 kwietnia 2025
Wystawa plenerowa „Urodziłem się w Wadowicach”

Wystawa skupia się wokół symbolu domu rodzinnego Jana Pawła II – miejsca, gdzie ukształtowały się jego wartości i duchowość. Ekspozycja podkreśla, jak ogromne znaczenie miało jego dzieciństwo i wychowanie w rodzinie, która uczyła miłości, hojności i wytrwałości. Twórcami wystawy są Barbara i Jarosław Kłaputowie, znani z realizacji muzeum w domu rodzinnym Jana Pawła II w Wadowicach.

Film „21.37” oraz prelekcja ks. dr. Łukasza Piórkowskiego
2 kwietnia 2025, godz. 18:00

Prelekcja: „Cztery najważniejsze wartości, jedno zintegrowane życie – dziedzictwo Jana Pawła II” – ks. dr Łukasz Piórkowski, dyrektor Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach
Seans filmu „21.37” (czas trwania: 1 godz. 20 min)

Kino Marzenie
2 kwietnia 2025, godz. 18:00
Pokaz filmu „21.37”

Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa
2 kwietnia 2025, godz. 20:30
Czuwanie modlitewne

  • 20:30 – projekcja filmu
  • 21:00 – Apel Jasnogórski i wspólna modlitwa za rodziny i Ojczyznę
  • 21:37 – Ucałowanie relikwii św. Jana Pawła II

Parafia Błogosławionej Karoliny
2 kwietnia 2025, godz. 21:00
Wieczorne czuwanie w górnym kościele

Mieszkańcy Tarnowa będą mieli wyjątkową okazję do duchowej refleksji w miejscach, które pielęgnują pamięć o Janie Pawle II.

Film „21.37” – wzruszająca opowieść o ostatnich chwilach papieża

Jednym z najważniejszych elementów tegorocznych obchodów jest premiera filmu „21.37” w reżyserii Mariusza Pilisa. Obraz ten przedstawia wydarzenia z ostatnich godzin życia Jana Pawła II oraz to, jak świat żegnał swojego duchowego przywódcę. Film stanowi głęboką refleksję nad jego pontyfikatem i śmiercią, a także nad tym, jak wpłynął na pokolenia ludzi na całym świecie.

Idź do oryginalnego materiału