30 listopada – Biała Sobota w USK w Rzeszowie skierowana do panów

2 godzin temu

30 listopada, w godz od 9 do 13, w USK w Rzeszowie, odbędą się badania i konsultacje dotyczące wczesnej diagnostyki i rozpoznaniu raka gruczołu krokowego.

Konsultacje prowadzone przez lekarzy urologów będą opierać się na analizie dostarczonych przez pacjentów wyników badań i badaniu fizykalnym. W przypadku wskazań, także zleceniu dodatkowych badań laboratoryjnych i obrazowych.

Konsultacje i badania nie wymagają rejestracji. Dodatkowe informacje można uzyskać pod numerem telefonu: 17 866-62-68.

Typowo męskie schorzenia

Prostata, to niewielki narząd wielkości kasztana, położony poniżej pęcherza moczowego i otaczający cewkę moczową. Jego przerost powoduje pojawienie się dyskomfortu w postaci uczucia parcia na pęcherz, trudności w oddawaniu moczu, zwężenia jego strumienia i zaburzeń erekcji. Łagodne powiększenie stercza jest jednym z najczęstszych schorzeń wieku dojrzałego u mężczyzn.

Innym, bardziej niebezpiecznym schorzeniem jest nowotwór gruczołu krokowego. Choroba, która przez długi czas może przebiegać bezobjawowo choćby w fazie zaawansowanej. Często dopiero niepokojące sygnały jak obecność krwi w moczu, nasieniu, bóle w okolicy krocza czy zatrzymanie moczu, skłaniają do wizyty u lekarza. Choroba ta powstaje niezależnie od łagodnego rozrostu gruczołu krokowego. Dlatego też pacjenci leczeni z powodu łagodnego rozrostu gruczołu krokowego, muszą się okresowo kontrolować. Nie ma bowiem leków, które by zapobiegły wystąpieniu raka gruczołu krokowego.

Lepiej im zapobiegać

– Rak prostaty zajmuje trzecie miejsce pośród nowotworów będących przyczyną zgonów u mężczyzn w Polsce – tłumaczy dr n. med. Szczepan Pabiś, p.o. kierownika Kliniki Urologii i Urologii Onkologicznej w USK w Rzeszowie.

– Aż 10 proc. panów po 50 r.ż. jest zagrożonych rozwojem tej choroby. Z wiekiem prawdopodobieństwo zachorowania rośnie. Czynnikami ryzyka są także rodzinne obciążenie chorobą, otyłość i dieta obfitująca w tłuszcze i potrawy mięsne. W ubiegłym roku, w Polsce było ponad 19 tysięcy rozpoznań, co stawia tę chorobę na pierwszym miejscu wśród chorób nowotworowych mężczyzn.

Wcześnie wykryty rak prostaty pozwala na podjęcie adekwatnej terapii, dlatego tak ważna jest aktywna profilaktyka. Aby zmniejszyć szanse na zachorowanie wystarczy wykonać nieskomplikowane badania u specjalisty i pomiar antygenu swoistego dla prostaty – PSA. w tej chwili pomiar PSA znajduje się w pakiecie badań, które nieodpłatnie i gwałtownie można zrealizować ramach programu Profilaktyka 40 Plus.

Niebieski symbol solidarności

Na znak solidarności z mężczyznami chorującymi na raka gruczołu krokowego i raka jąder, 28 i 29 listopada, w godz. od 16 – 20, ściana Podkarpackiego Centrum Onkologii od ul. Stanisława Leszczyńskiego, będzie podświetlona na niebiesko.

Idź do oryginalnego materiału