Osoby z różnymi rodzajami niepełnosprawności już po raz kolejny wzięły udział w Spotkaniach Integracyjnych Dzieci i Młodzieży o Specjalnych Potrzebach Edukacyjnych, jakie odbyły się na lotnisku w Masłowie. Co roku jest ono organizowane na początku czerwca w rocznicę pielgrzymki Jana Pawła II do Kielc.
Spotkanie rozpoczęło się złożeniem kwiatów przed pomnikiem Papieża Polaka w Masłowie. Następnie zebrani przeszli na lotniska w Masłowie, gdzie odprawiona została polowa msza święta koncelebrowana przez biskupa Mariana Florczyka.
Hierarcha wspominał dziś homilię, jaką Papież Polak wygłosił w Masłowie.
– Jan Paweł II mówił wówczas do wiernych grożąc palcem. Mówił o braku pracy, o rozpadających się małżeństwach, o wyjazdach za pracą za granicę i pozostawianiu w kraju swoich dzieci. Te sprawy nie mogą mnie nie obchodzić, te sprawy mnie powinny obchodzić, mówił wówczas Papież Polak. Mówił również o wolności, iż ma swoje zasady. To były piękne i prorocze słowa – wspomina biskup Marian Florczyk.
W spotkaniu uczestniczyli wychowawcy i podopieczni placówek szkolnych dla uczniów ze specjalnymi wymaganiami edukacyjnymi, podopieczni warsztatów terapii zajęciowej czy domów pomocy społecznej. Do Masłowa przyjechali m.in. ze Stąporkowa, Woli Jachowej, Stopnicy, Zielonki, Piasku Wielkiego, Belna, czy w Kielc.
Wśród uczestników spotkania byli podopieczni Środowiskowego Domu Opieki z ulicy Okrzei w Kielcach. Jak przyznała opiekunka grupy Marzena Młynarczyk, uczestnicy zajęć co roku z niecierpliwością wyczekują tego dnia.
– W tych spotkaniach bierzemy udział od samego początku, czyli od 17 lat. Uczestnicy są bardzo zadowoleni, bawią się tańczą, rozmawiają. Przede wszystkim jednak biorą udział we mszy świętej. Wspominamy też pobyt Papieża w Masłowie – dodała Marzena Młynarczyk.
Jednym z niepełnosprawnych uczestników był Dawid.
– Co roku jestem na tym spotkaniu w Masłowie. Tu zawsze jest dużo osób, wspólnie tańczymy, rozmawiamy i integrujemy się ze sobą – dodał Dawid.
Cieszy to, iż co roku tak wiele osób przyjeżdża na nasze spotkanie – powiedział z kolei ksiądz Krzysztof Banasik, zastępca dyrektora Caritas Diecezji Kieleckiej.
– Co roku jest także miła, serdeczna atmosfera. Uczestniczymy we mszy świętej, a następnie możemy podziwiać talenty artystyczne osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności. Klimat tutaj jest wyjątkowy, widać euforia uczestników. To osoby niepełnosprawne, które na co dzień dźwigają krzyż swoich ograniczeń, swojego cierpienia, a pomimo to uśmiech nie schodzi z ich twarzy. To naprawdę cieszy – dodał ks. Krzysztof Banasik.
Byłem tu 33 lata temu 3 czerwca. Wówczas to też był poniedziałek. Dzień niezwykły – wspomina senator Krzysztof Słoń z Prawa i Sprawiedliwości.
– To był bardzo istotny dzień dla naszego regionu, dla naszej Ojczyzny. To był jeden z ważniejszych wtedy elementów naszego życia, bo przecież 1991 rok, to rok w którym odbyły się pierwsze wolne wybory do Parlamentu. Także w moim życiu zaszło wówczas wiele ważnych zmian. Ożeniłem się, zorganizowałem też pierwszy turnus wczaso – rekolekcyjny. Wizyta Jana Pawła II odcisnęła ważne i dobre piętno na moim życiu, ukształtowało to moje życie. Dlatego od 17 lat przyjeżdżam tutaj żeby spotkać się z niepełnosprawnymi na pamiątkę tamtego spotkania z Janem Pawłem II. On pokazał światu i nam wszystkim, iż każdy człowiek jest istotny i zasługuje na szacunek. Bez względu na to, czy jest sprawny, czy niepełnosprawny – dodał senator Krzysztof Słoń.
W 17. Spotkaniach Integracyjnych Dzieci i Młodzieży o Specjalnych Potrzebach Edukacyjnych udział wzięło kilkaset osób.
3 czerwca 1991 r. św. Jan Paweł II podczas pobytu w Kielcach zakończył III Synod Diecezjalny i przewodniczył liturgii z udziałem osób konsekrowanych z całej Polski.
4 czerwca 1991 roku przewodniczył mszy świętej na lotnisku w Masłowie.