34. Bieg Konstytucji 3-Maja. Najszybszy – ponownie – Patryk Marszałek z Rzeszowa

5 miesięcy temu

Po raz kolejny stalowowolski uliczny Bieg Niepodległości w Stalowej Woli zdominowali stranieri. Najszybszym zawodnikiem biegu głównego na dystansie 5 m był ubiegłoroczny zwycięzca Patryk Marszałek z Rzeszowa, a najlepszy czas wśród kobiet uzyskała Dominika Łukasiewicz z Ostrowca Św.

Scenariusz tegorocznego biegu był identyczny jak w latach poprzednich. Pierwsi na starcie stanęły najmłodsi. Roczniki 2016 i młodsi rywalizowali na 250 m trasie, roczniki 2013-15 biegały na 400 m, a 2008-2012 na 800 m.
Bieg główny rozpoczął się od defilady młodych zawodników Katolickiego Klubu Lekkoatletycznego Stal Stalowa Wola z ogromną biało-czerwoną flagą Polski. Na starcie biegu stanęło 159 zawodników (41 kobiet i 118 mężczyzn). Od początku na czoło wysunęli się faworyci, a więc zawodnicy trenujący od lat bieganie i uczestniczący w ogólnopolskich biegach ulicznych.
Pierwszy przekroczył linię mety Patryk Marszałek. 29-letni rzeszowianin, reprezentujący klub GUKLA Bratkowice korzeniowski.pl, uzyskał czas 14:54. Pobiegł szybciej niż w ubiegłym roku, kiedy wygrał czasem 15:08. Miejsce drugie zajął Sylwester Lepiarz z Ostrowca Św. (LKB Rudnik) – wygrywał w przeszłości uliczne biegi w Stalowej Woli – czas 15:10, a trzecie miejsce na podium wywalczył Aleksander Dragan z KKL Kielce – 15:22. Tuż za podium, na miejscu czwartym znalazł się Igor Szydłowski z Żaczka Połaniec (15:50), a na kolejnych dwóch miejscach uplasowali się reprezentanci naszego regionu: Michał Wojciechowski (Witar Tarnobrzeg) – 16:06 i Marek Wołoszyn (Jarociński Klub Biegacza) – 16:13.
Najlepszy czas wśród kobiet uzyskała Dominika Łukasiewicz z Ostrowca Św. (Nadir Jędrzejów/Dobrze_biec), czas 15:52. Przybiegła na 13. pozycji. Drugie miejsce zajęła Anna Majka z Rzeszowa (18:33 – 22. miejsce w klasyfikacji open), a trzecie Natalia Cygan z Katolickiego Klubu Lekkoatletycznego Stal Stalowa Wola (19:24 – 31. miejsce w klasyfikacji open). Na miejscu czwartym uplasowała się był zawodniczka Victorii Stalowa Wola, Natalia Pawłowska (20:19), na piątym Joanna Wasilewska (BSK Miód Kozacki Biłgoraj) – 20:45, a na szóstym Kinga Myśliwska (TriAmo Ostrowiec Św.) – 21,0.
Puchary i nagrody pieniężne – – 120 zł (1), 100 zł (2), 80 zł (3), 60 zł (4) – trafiły również do najlepszych biegaczy poszczególnych kategorii wiekowych. Wśród kobiet na najwyższym stopniu podium stanęły: Emilia Mierzwa z Witaru Tarnobrzeg, zwyciężczyni kategorii do lat 16 (czas 23:04) oraz nauczycielka WF w PSP nr 12 w Stalowej Woli – Anna Pałka, triumfująca w kategorii K-50, czas 24:44.
U panów złote medale, puchary i po 120 zł odebrała czwórka reprezentantów naszego regionu: Mateusz Stręciwilk z KKL Stal Stalowa Wola – najszybszy w kategorii U-16 (22:15), Michał Wojciechowski z Witaru Tarnobrzeg w kategorii M-30 (16:06), Marcin Nowak ze Stalowowolskiego Klubu Biegacza w kategorii M-40 (16:44), Andrzej Rębisz z Nowej Dęby z klubu Zmitek w kategorii M-50 (19:27), Ryszard Dryps z Nowosarzyńskiej Grupy Biegowej w kategorii M-60 (19:07) oraz Stanisław Młynarski z Zarzecza, reprezentant Stalowowolskiego Klubu Biegacza w kategorii M-70 (23:21).