4 sierpnia 2024 roku, punktualnie o godzinie 21:00

skalbmierz.eu 1 miesiąc temu
Zdjęcie: 4 sierpnia 2024


4 sierpnia 2024 roku, punktualnie o godzinie 21:00, z wieży skalbmierskiej dzwonnicy popłynęły dźwięki capstrzyku dla upamiętnienia ofiar pacyfikacji, który odegrał, kontynuując tym samym piękną niegdysiejszą tradycję Bolesław Sikorski wraz z Julią Wójcik oraz Wojciechem Szymczykiem.

Dzięki jednostce Ochotniczej Straży Pożarnej w Skalbmierzu oraz wchodzącej w jej skład Kobiecej i Młodzieżowej Drużynie Pożarniczej, które wzięły w tym roku udział po wieloletniej przerwie w skalbmierskiej wieczernicy przed 5 sierpnia, na pamięć wróciły w trakcie Apelu wspomnienia związane z bogatym i uroczystym programem obchodów tego dnia sprzed lat.

Serdecznie dziękujemy Bolesławowi Sikorskiemu i Sebastianowi Stępniowi - prezesowi Ochotniczej Straży Pożarnej w Skalbmierzu, a także kapelmistrzowi Orkiestry Dętej OSP Skalbmierz Sebastianowi Gawłowi za przyjęcia zaproszenia od naszego Urzędu do udziału w tej inicjatywie, pełne zaangażowanie, a tym samym godne upamiętnienie 80-tej rocznicy pacyfikacji Skalbmierza.

W hołdzie poległym i pomordowanym, dla uczczenia 80. rocznicy pacyfikacji Skalbmierza pomnik Ofiar Pacyfikacji został podobnie jak w latach ubiegłych podświetlony na czerwono. Inicjatywa w swojej symbolice odwołuje się do widniejącego na pomniku napisu, który zna dobrze każdy Skalbmierzanin: "Pomnij na dzień ów - dzień grozy, ognia i krwi".

Pamiętamy!

Podświetlony w tym roku został również kamienny krzyż z figurami św. Rozalii i św. Rocha znajdujący się na skalbmierskim rynku. W tym miejscu podczas pacyfikacji miasta o godzinie 20:00 miała się odbyć, jak zapowiedzieli Niemcy, "czerwona godzina", w trakcie której mieli zostać rozstrzelani przetrzymywani na Rynku mieszkańcy.

Składamy serdeczne podziękowania Sławomirowi Olbromskiemu za nieocenioną pomoc przy podświetleniu tak ważnych dla nas miejsc pamięci.

 Galeria zdjęć>>>

Idź do oryginalnego materiału