5-latek z poparzeniem 70% powierzchni ciała. Jakie rokowania? (ZDJĘCIA)

2 tygodni temu

Do Wielkopolskiego Centrum Leczenia Oparzeń w Ostrowie Wielkopolskim trafiło transportem lotniczym 5-letnie dziecko, jedno z dwojga poszkodowanych w pożarze kamienicy w Starogardzie Gdańskim.

Ciąg dalszy pod zdjęciami

Z naszych informacji wynika, iż dziecko ma poparzone 65% powierzchni ciała plus drogi oddechowe. Z uwagi na kontakt z ogniem najprawdopodobniej są to oparzenia 3. stopnia.

W takich przypadkach mały pacjent jest wprowadzony w stan śpiączki farmakologicznej. Poza zmianą opatrunków będzie trwać walka z chorobą oparzeniową. Choroba oparzeniowa jest następstwem oparzenia i rozwija się wskutek gwałtownej utraty płynów oraz uwolnienia olbrzymiej ilości mediatorów zapalnych wywołujących uogólnioną reakcję zapalną na zaistniały uraz.

Rokowania w przypadku oparzeń powyżej 50% powierzchni ciała z natury nie należą do optymistycznych, ale cuda się zdarzają.

Ostrowscy lekarze zamierzają zastosować terapię z wykorzystaniem komórek macierzystych, które przyspieszą gojenie. Przy małych powierzchniach urazach, organizm sam potrafi zregenerować uszkodzoną skórę. Przy rozległych ranach wymagają one interwencji lekarskiej.

W przypadku tak rozległych oparzeń najważniejsze czynniki wpływające na rokowanie to:

Wiek dziecka: Młodsze dzieci są bardziej narażone na powikłania z powodu ich delikatniejszej skóry, mniejszej masy ciała i mniejszej rezerwy fizjologicznej. Dzieci w wieku poniżej 5 lat mają zwykle gorsze rokowania w porównaniu do starszych dzieci.

Stopień oparzeń:

Oparzenia drugiego stopnia (częściowej grubości): Te oparzenia wpływają na naskórek i część skóry adekwatnej. Mogą goić się z pozostawieniem blizn, ale generalnie mają lepsze rokowanie niż oparzenia trzeciego stopnia.
Oparzenia trzeciego stopnia (pełnej grubości): Te oparzenia przechodzą przez wszystkie warstwy skóry i mogą dotykać tkanki podskórnej. Leczenie wymaga zwykle przeszczepów skóry i wiąże się z większym ryzykiem powikłań.
Lokalizacja oparzeń: Oparzenia na twarzy, szyi, rękach, stopach, w okolicach stawów i narządów płciowych mogą być bardziej skomplikowane do leczenia i mają tendencję do powikłań.

Stan ogólny dziecka: Wcześniejsze choroby, stan odżywienia, współistniejące urazy czy choroby mogą wpływać na zdolność organizmu do regeneracji i walki z infekcjami.

Opieka medyczna: Dostęp do specjalistycznej opieki, w tym ośrodków leczenia oparzeń, intensywnej terapii, chirurgii rekonstrukcyjnej oraz wsparcia psychologicznego, ma ogromne znaczenie dla poprawy rokowań. Wyspecjalizowane ośrodki dysponują nowoczesnymi metodami leczenia, które mogą poprawić przeżywalność i jakość życia.

Szanse na przeżycie
W dzisiejszych czasach, dzięki postępom w medycynie, w tym terapii płynami, zaawansowanej opiece na oddziałach intensywnej terapii oraz technikach chirurgicznych (np. przeszczepy skóry), przeżywalność pacjentów, choćby z rozległymi oparzeniami, znacznie się poprawiła.

POLECANE NEWSY
Dwie osoby nie żyją, a dwie kolejne w szpitalu (ZDJĘCIA)
Smutna wiadomość. Nie żyją dzieci
Mężczyzna leżał a obok kałuża kr**
Zderzenie za Górecznikiem (ZDJĘCIA)
3 wozy straży pożarnej i policja do ściereczki
Spotkanie z „Ferdkiem” z Kiepskich
Idź do oryginalnego materiału