50 lat w kapłaństwie osiemnastu księży. "Każde powołanie kapłańskie jest darem"

stacja7.pl 1 rok temu

Wśród kapłanów wyświęconych przez abp. Antoniego Baraniaka w Poznaniu 24 maja 1973 r. są – nieobecny na dzisiejszej uroczystości – metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski i bp senior Romuald Kujawski. Było nas wyświęconych 36, jubileuszu doczekało 21. Pozwolił nam dobry Bóg służyć Mu i Jego Kościołowi w czasach szczególnych: komunizm, Solidarność, Polak papieżem, wolne wybory, demokracja, przemiana mentalności, gorliwość religijna i obojętność, pandemia, wojna w Ukrainie – mówił na początku Mszy św. jeden z jubilatów, ks. Bernard Cegła.

W homilii abp Gądecki dziękował jubilatom za ich wierną służbę Bogu i Kościołowi. Podczas dzisiejszej Eucharystii wyrażamy naszą wdzięczność Bogu za łaski otrzymane przez minione 50 lat naszej pracy kapłańskiej – mówił metropolita poznański. Przypomniał biblijne znaczenie jubileuszu i najważniejsze wydarzenia minionych lat, m.in. prześladowanie Kościoła za czasów komunistycznych, Sobór Watykański II, działalność papieży.

CZYTAJ: Kim powinien być ksiądz? Kapłaństwo według papieża Franciszka

Służyliśmy Kościołowi za pontyfikatu wielkich papieży – Pawła VI, Jana Pawła I, Jana Pawła II, Benedykta XVI i obecnego Ojca Świętego Franciszka. Przez półwiecze naszego kapłańskiego życia doświadczyliśmy tego, iż każde powołanie kapłańskie w swojej najgłębszej warstwie jest wielką tajemnicą, jest darem, który nieskończenie przerasta człowieka – mówił abp Gądecki.

A dzisiaj nasze kapłańskie serca sławią Trójcę Przenajświętszą, źródło i początek powołania: Ojca, który umiłował nas jeszcze przed stworzeniem świata, Syna, który nas wybrał i powołał do uczestnictwa w Jego jedynym i odwiecznym kapłaństwie, Ducha Świętego, który obdarzył nas swoimi darami i konsekrował świętym namaszczeniem – mówił przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

„Towarzyszyliśmy ludziom od początku ich życia na tym świecie aż po jego kres”

Zloty jubileusz kapłaństwa jest dla nas stosowną okazją do wyrażenia naszej wdzięczności Bogu za wszystkie osoby, z którymi spotkaliśmy się na drodze naszego przygotowania do kapłaństwa i kapłańskiego posługiwania. Za naszych rodziców, rodzinę, nauczycieli i wychowawców, moderatorów, profesorów oraz biskupów. Za powierzonych naszej pieczy wiernych, którzy byli dla was wielorakim darem duchowym – mówił metropolita poznański.

Byliśmy uczestnikami tylu euforii i cierpień, tylu zawodów i ludzkich nadziei, pośród których staraliśmy się ukazywać człowiekowi Boga jako ostateczny cel jego życiowego powołania. Towarzyszyliśmy ludziom od początku ich życia na tym świecie aż po jego kres. Ze względu na Chrystusa, ludzie powierzali nam swoje najgłębsze tajemnice; czasami bardzo bolesne tajemnice – zauważył abp Gądecki.

CZYTAJ: Kard. Nycz wyświęcił czternastu nowych księży. „To ostatni taki rocznik”

Obok abp. Stanisława Gądeckiego, abp. Marka Jędraszewskiego i bp. Romualda Kujawskiego, złoty jubileusz kapłaństwa przeżywają w archidiecezji poznańskiej: ks. Karol Biniaś, ks. Bernard Cegła, ks. Józef Dorociak, ks. Andrzej Grabański, ks. Leszek Grzelak, ks. Czesław Liczbański, ks. Włodzimierz Lisek, ks. Andrzej Pawłowski, ks. Jan Pieczonka, ks. Henryk Rynkiewicz, ks. Jerzy Stachowiak, ks. Antoni Swoboda, ks. Jan Szpet, ks. Wojciech Wolniewicz i ks. Mateusz Żarnowiecki.

KAI, pa/Stacja7

atom
Idź do oryginalnego materiału