6 projektów do głosowania w Budżecie Obywatelskim 2026

6 godzin temu

We wrześniu mieszkańcy Lubartowa będą mogli głosować w Budżecie Obywatelskim 2026. Pod głosowanie trafi 6 projektów.

Przypominamy, iż kwota przeznaczona na Budżet Obywatelski 2026 wynosi 800 tysięcy złotych. Głosować może każdy mieszkaniec miasta Lubartowa mający miejsce zamieszkania na jego terenie. Głosy będzie można oddawać stacjonarnie w ratuszu (lub wyznaczonych miejscach) oraz za pośrednictwem strony internetowej UM w zakładce „Budżet Obywatelski”. Będzie można zagłosować na maksymalnie 3 projekty.

PROJEKTY DO GŁOSOWANIA W BUDŻECIE OBYWATELSKIM 2026:

1,2,3…8,9,10 – Budowa 10 bezpiecznych przejść dla pieszych w Lubartowie

Celem projektu jest poprawa bezpieczeństwa pieszych i redukcja liczby wypadków, szczególnie nocą i przy złych warunkach atmosferycznych. Projekt zakłada doświetlenie 10 przejść dla pieszych w kluczowych lokalizacjach, wybranych na podstawie analizy własnej oraz konsultacji z mieszkańcami – przejście ul. Słowackiego – ul. Mucharskiego; przejście ul. Lipowa przy Zgodzie; przejście ul. Szaniawskiego przy ul. Lipowej; przejście ul. Szaniawskiego przy Cmentarzu; przejście ul. 1 Maja – ul. Szkolna; przejście ul. 1 Maja – ul. Cicha; przejście ul. Lubelska przy posesji 82 („Sanepid”); przejście ul. Lubelska przy Markecie Biedronka (centrum); przejście ul. Lubelska przy Kościele Ojców Kapucynów; przejście ul. Cicha przy ul. 1 Maja. Koszt szacowany to 350 tysięcy złotych.

XXXII Święto Roweru

Organizacja 32 edycji Święta Roweru w Lubartowie (planowana 21 lub 28 czerwca 2026 roku). Wydarzenie wpisało się w kalendarz imprez w Lubartowie, promuje miasto jako Rowerową Stolicę Polski, a także zdrowy styl życia i aktywne spędzanie wolnego czasu. Uczestnicy dostaną darmowe koszulki, dyplomy, będą puchary dla osób ustanawiających rekordy w swoich kategoriach. Planowane jest losowanie rowerów w ramach konkursu promującego wiedzę z zakresu Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Koszt szacowany to 174 900 złotych.

ABC Aktywni Mieszkańcy – plac do kalisteniki dla wszystkich

Celem jest stworzenie nowoczesnej, ogólnodostępnej przestrzeni do ćwiczeń z własnym ciężarem ciała (kalisteniki), przy ul. 1 Maja 66, obok Szkoły Podstawowej nr 3 w Lubartowie. Plac będzie otwarty dla wszystkich mieszkańców miasta. Projekt promuje zdrowy styl życia, aktywizację lokalnej społeczności i wspiera profilaktykę zdrowotną, wypełniając lukę w Lubartowie, gdzie brakuje takiego miejsca do treningu i rekreacji. Koszt szacowany to 154 066 złotych.

Sensoryczny plac zabaw przy Przedszkolu Miejskim nr 5

Na placu zabaw przy Przedszkolu Miejskim Nr 5 miałyby być dodane urządzenia sensoryczne. Sensoryczny plac zabaw ma być dostępny dla wszystkich dzieci, niezależnie od wieku, płci czy poziomu sprawności, oferując edukacyjne i rekreacyjne możliwości oraz wspierając relacje społeczne. Plac będzie otwarty i korzystać z niego będą nie tylko przedszkolaki, ale również dzieci z sąsiadujących osiedli, zwłaszcza z osiedla domków jednorodzinnych, gdzie brakuje jakiegokolwiek placu zabaw. Koszt szacowany to 97 315 złotych.

Zabawa bez barier – łącz zamiast dzielić. Budowa integracyjnego placu zabaw przy Przedszkolu Miejskim nr 1 w Lubartowie

Celem projektu jest budowa nowoczesnego, integracyjnego placu zabaw przy Przedszkolu Miejskim Nr 1 w Lubartowie. Przedszkole to prowadzi oddziały integracyjne, do których uczęszczają dzieci z różnymi rodzajami niepełnosprawności. Niestety, obecny plac zabaw jest bardzo stary, wysłużony i co ważniejsze, nie jest dostosowany do potrzeb dzieci z niepełnosprawnościami. Nowy plac zabaw będzie bezpieczny, dostosowany do potrzeb dzieci z różnymi ograniczeniami, a jego budowa obejmuje zakup atestowanych urządzeń oraz wykonanie nowej, bezpiecznej nawierzchni, co umożliwi wszystkim dzieciom wspólną zabawę. Koszt szacowany to 281 133 złotych.

Zielony Zakątek przed Szkołą

Celem projektu jest zagospodarowanie placu przed budynkiem Szkoły Podstawowej nr 3 im. Piotra Firleja -przy głównych wejściach do szkoły) w celu stworzenia atrakcyjnej i funkcjonalnej strefy rekreacyjno-wypoczynkowej. Będzie ona przeznaczona dla uczniów, ich opiekunów oraz lokalnych mieszkańców. W ramach projektu planuje się wymianę zużytej nawierzchni na nowoczesną kostkę brukową, co poprawi estetykę i bezpieczeństwo, zwłaszcza dla osób starszych i dzieci. Przewiduje się także montaż ławek, które umożliwią odpoczynek oczekującym opiekunom i osobom starszym. Dodatkowo, zamontowane zostaną stojaki na rowery, co uporządkuje miejsce do ich pozostawiania i zachęci do aktywnego trybu życia. Koszt szacowany to 699 750 złotych.

Szczegółowe informacje na stronie www.lubartow.pl w zakładce „Budżet Obywatelski”.

Idź do oryginalnego materiału