66. Konkurs Lipnickich Palm za nami. Rekord wciąż nie pobity [zdjęcia]

ikc.pl 1 miesiąc temu

Ilustrowany Kurier Codzienny IKC

W Niedzielę Palmową malowniczy rynek w Lipnicy Murowanej po raz 66. rozkwitł kolorami i tradycją. Dziś odbył się kolejny Konkurs Lipnickich Palm i Rękodzieła Artystycznego im. Józefa Piotrowskiego, który przyciągnął tłumy mieszkańców, turystów i pielgrzymów z całej Polski.

Tradycja, która żyje od pokoleń

Konkurs, zainicjowany w 1958 roku przez poetę i społecznika Józefa Piotrowskiego, od dekad jest jednym z najważniejszych wydarzeń w regionie. To nie tylko rywalizacja o tytuł najwyższej palmy, ale także pielęgnowanie wielowiekowych zwyczajów chrześcijańskich i rzemiosła. Uczestnicy, często całe rodziny, przez wiele tygodni przygotowują swoje dzieła, używając wyłącznie naturalnych materiałów: wikliny, bibułowych kwiatów, bazi i zimozielonych roślin. W tym roku zgłoszono dziesiątki palm w pięciu kategoriach: dziecięce (do 3 m), niskie (3-7 m), średnie (7-14 m), wysokie (14-22 m) oraz najwyższe (powyżej 22 m).

Zwycięzcy wśród gigantów

Największe emocje wzbudziła kategoria palm najwyższych, w której rywalizowano o miano najlepszej konstrukcji. Zwycięzcą i zdobywcą GRAND PRIX został Daniel Drąg z rodziną z Lipnicy Dolnej, którego palma osiągnęła imponującą wysokość 28,59 metra. Tuż za nim, na pierwszym miejscu, uplasował się Andrzej Goryl z rodziną z Lipnicy Górnej z palmą mierzącą 28,16 metra. Drugie miejsce przypadło Rodzinie Mechów z Lipnicy Murowanej, której dzieło osiągnęło 25,02 metra.

Stawianie palm, ważących czasem kilkaset kilogramów, to prawdziwy pokaz siły i współpracy. Tradycyjnie, bez użycia maszyn, dzięki lin, wideł i ludzkich rąk, konstrukcje wznoszono na rynku, budząc podziw publiczności. Jury, oceniając nie tylko wysokość, ale także smukłość, ułożenie pręci i zdobienia, miało trudne zadanie, bo każda palma była małym dziełem sztuki.

Kiermasz, muzyka i wspólnota

Konkurs to jednak nie tylko palmy. Jak co roku, rynek wypełnił się straganami kiermaszu rękodzieła, na których można było podziwiać lokalne wyroby artystyczne – od haftowanych serwet po tradycyjne wędliny i wypieki. Świąteczną atmosferę podgrzewały występy regionalnych zespołów.

Dzień rozpoczął się o 7:30 od mierzenia i oceny palm. O 8:00 ruszyły występy artystyczne, a o 10:30 Wójt Gminy Lipnica Murowana oficjalnie otworzył wydarzenie. Kulminacją poranka było uroczyste poświęcenie palm o 10:50 oraz msza święta o 11:00 w kościele pw. św. Andrzeja Apostoła, która przypomniała o duchowym wymiarze tego dnia.

Rekord wciąż niepokonany

Choć tegoroczne palmy osiągnęły zawrotne wysokości, legendarny rekord Andrzeja Goryla z 2019 roku – 37 metrów i 78 centymetrów – pozostaje niepobity. Jednak determinacja uczestników, którzy co roku przesuwają granice kreatywności, daje nadzieję, iż nowe rekordy są tylko kwestią czasu.

Fot. Artur Gawle

Idź do oryginalnego materiału