69. Konkurs Piosenki Eurowizji

bialyorzel24.com 1 miesiąc temu

Justyna Steczkowska z utworem „Gaja” zajęła w tegorocznym konkursie Eurowizja 14. miejsce, zdobywając w sumie 156 punktów. Zwycięzcą został JJ z Austrii, który zaprezentował piosenkę „Wasted Love”.

Show w wykonaniu polskiej wokalistki spodobało się publiczności, ale nie zyskało wysokich ocen profesjonalnych jury. Fot. Facebook/Eurovision Song Contest

Powrót w wielkim stylu?

69. Konkurs Piosenki Eurowizji przeszedł do historii jako wydarzenie pełne emocji. Dla Justyny Steczkowskiej był to drugi występ na eurowizyjnej scenie – pierwszy raz reprezentowała Polskę w 1995 roku w Dublinie z piosenką „Sama”, zajmując 18. miejsce. Choć w tegorocznym konkursie Polska nie zdobyła najwyższych laurów i ostatecznie uplasowała się na 14. miejscu, to powrót Justyny Steczkowskiej na Eurowizję po trzech dekadach przerwy wywołał duże zainteresowanie. Publiczność hojnie wynagrodziła artystkę, przyznając jej 139 punktów i 7. miejsce w klasyfikacji widzów.

Justyna Steczkowska jest od lat uznawana za jedną z najbardziej rozpoznawalnych polskich artystek. Wokalistka, kompozytorka, skrzypaczka, aktorka i fotograf, dysponująca czterooktawową skalą głosu, ma na koncie 16 albumów, ponad 300 utworów, setki koncertów oraz prestiżowe nagrody – m.in. sześć Fryderyków i Brązowy Medal Zasłużonych Kulturze Gloria Artis.

Szwajcarski finał

Tegoroczna Eurowizja odbyła się w Bazylei w Szwajcarii i zgromadziła uczestników z 37 krajów. Zgodnie z zasadami tzw. wielka piątka (Francja, Niemcy, Hiszpania, Włochy i Wielka Brytania) oraz kraj goszczący wydarzenie automatycznie trafiły do finału. Pozostali uczestnicy rywalizowali w dwóch półfinałach.

W wielkim finale wzięło udział 26 krajów. Głosy przyznawane były przez profesjonalne jury oraz publiczność. Każdy kraj przekazał dwa zestawy punktów: jeden od jury i jeden od telewidzów, w skali od 1 do 8 oraz 10 i 12 punktów. Podczas transmisji finału najpierw ogłoszono wyniki głosowania jury, przekazane przez rzeczników poszczególnych krajów. Następnie prowadzący zaprezentowali wyniki głosowania widzów. W atmosferze nerwowego oczekiwania ogłoszono zwycięzcę – został nim reprezentujący Austrię artysta o pseudonimie JJ, z piosenką „Wasted Love”.

Mimo muzycznego charakteru imprezy, tegoroczna edycja nie obyła się bez kontrowersji. Duże emocje wzbudził występ reprezentantki Finlandii – Eriki Vikman, której utwór „Ich komme” został skrytykowany za erotyczny przekaz i prowokacyjne kostiumy. Organizatorzy narzucili artystce złagodzenie choreografii i zmianę stroju jeszcze przed półfinałem. Fani konkursu podnieśli dyskusję o podwójnych standardach i cenzurze, zauważając, iż męscy artyści nie spotykają się z podobnymi ograniczeniami.

Występ izraelskiej reprezentantki Juwal Rafael również nie obył się bez wpadki. Choć transmisja przebiegła bez zakłóceń, to w sieci opublikowano niewyciszone nagrania, na których słychać gwizdy z widowni, będące wyrazem sprzeciwu wobec udziału Izraela w konkursie ze względu na trwający konflikt z Palestyną.

Z kolei Malta wzbudziła kontrowersje nie tylko piosenką, ale i jej tytułem. Utwór Miriany Conte pierwotnie zatytułowany był „Kant”, co w języku maltańskim oznacza śpiew. Jednak z uwagi na fonetyczne skojarzenia z angielskim wulgaryzmem, organizatorzy konkursu zażądali zmiany. Nowa wersja utworu, już pod tytułem „Serving”, również wzbudziła mieszane reakcje, ponieważ śpiewająca go artystka pojawiła się na scenie w skąpym stroju, tańcząc na dmuchanej piłce.

Zwycięzcą tegorocznej Eurowizji został reprezentant Austrii i to właśnie w tym kraju odbędzie się przyszłoroczny finał. Fot. Facebook/Eurovision Song Contest

Polacy na Eurowizji

Polska historia na Eurowizji wciąż czeka na swoje pierwsze zwycięstwo. Od debiutu w 1994 roku tylko trzy razy Polakom udało się wejść do pierwszej dziesiątki. Najwyższe miejsce wciąż należy do Edyty Górniak, która z piosenką „To nie ja!” zajęła w roku debiutu 2. pozycję.

Kolejne najwyższe wyniki – siódme i ósme miejsce w finale – należą odpowiednio do zespołu Ich Troje (2003) i Michała Szpaka (2016). W najlepszej piętnastce znaleźli się natomiast Kasia Kowalska (1996), Anna Maria Jopek (1997), Donatan i Cleo (2014) oraz Krystian Ochman (2022).

Choć Justyna Steczkowska nie powtórzyła sukcesu Edyty Górniak, to udowodniła, iż mimo upływu dekad wciąż ma ogromne wsparcie ze strony publiczności.

Nieustający fenomen

Eurowizja pozostaje jednym z najpopularniejszych i najdłużej oglądanych widowisk muzycznych na świecie, przyciągającym co roku przed telewizory setki milionów widzów. Konkurs corocznie oglądają miliony osób na całym świecie. W 2015 Eurowizja została wpisana do księgi rekordów Guinnessa jako najdłużej transmitowany coroczny konkurs muzyczny w historii. Widowisko transmitowane jest w większości państw europejskich oraz w wielu innych państwach świata, takich jak m.in. Stany Zjednoczone, Kanada, Brazylia, Chiny, Egipt, Filipiny, Indie, Japonia, Korea Południowa, Meksyk i Nowa Zelandia.

Dla wielu artystów Eurowizja to trampolina do międzynarodowej kariery. Po występie w konkursie sławę zdobyli m.in.: Julio Iglesias, ABBA, Céline Dion, Al Bano i Romina Power czy Måneskin. Z kolei dla fanów Eurowizja to nieustannie emocjonujące święto muzyki, kultury i różnorodności.

Alicja Dębek

Idź do oryginalnego materiału