79 lat temu w Kielcach doszło do pogromu Żydów

4 godzin temu
Zdjęcie: Mija 78 lat od pogromu kieleckiego


79 lat temu w Kielcach doszło do pogromu Żydów. Uroczystości z tym związane odbędą się w piątek (4 lipca). Ich organizatorem jest Stowarzyszenie im. Jana Karskiego.

Oficjalne obchody rozpoczną się modlitwą międzyreligijną o godzinie 14 na Cmentarzu Żydowskim na Pakoszu. Dwie godziny później uczestnicy uroczystości oddadzą hołd ofiarom tamtych tragicznych wydarzeń przed kamienicą przy ul. Planty 7, a następnie przejdą wspólnie pod pomnik Menora, miejsce pamięci Żydów zamordowanych w czasie Holocaustu i likwidacji kieleckiego getta.

Wcześniej, w południe, kwiaty przed tablicą umieszczoną na budynku przy ul. Planty 7 złoży delegacja Zarządu Regionu Świętokrzyskiego NSZZ „Solidarność”.

Małgorzata Kowalewska, prezes Stowarzyszenia im. Jana Karskiego zwraca uwagę, iż nie można zapomnieć o ofiarach wydarzeń z lipca 1946 roku.

– Widzimy, iż współczesny świat słabo wyciąga lekcje z tych wydarzeń historycznych. Ta pamięć pozwala nam dostrzec, jak blisko jest do tego, żeby zatriumfowało zło i jak łatwo się ono przeradza w najokropniejsze rzeczy – mówi.

Obchodom 79. rocznicy pogromu kieleckiego towarzyszą również inne wydarzenia. W czwartek (3 lipca) w Instytucie Kultury Spotkania i Dialogu (Planty 7) zaprezentowany zostaał film „Amnezja”, po którego seansie odbyła się rozmowa z udziałem reżysera, Piotra Piwowarczyka i Bogdana Białka.

Tego samego dnia w Przystanku Historia, Instytut Pamięci Narodowej zorganizował debatę nt. relacji polsko-żydowskich pt. „Okupacja niemiecka w Polsce i jej wpływ na relacje polsko-żydowskie w czasie II wojny światowej i w okresie powojennym”.

– Warto badać temat relacji polsko-żydowskich. Jest to jedno z najważniejszych zagadnień polskiej historiografii, polskiej nauki, chociażby ze względu na kilkusetletnią obecność Żydów w Polsce. Warto wiedzieć, jak kształtowały się relacje między dwoma narodami na przestrzeni czasu – przekonuje dr Tomasz Domański z Delegatury IPN w Kielcach.

Ostatnim akcentem tegorocznych obchodów rocznicy pogromu kieleckiego będzie sobotnia (5 lipca) rozmowa z Mateuszem Pakułą, autorem książki „Skóra po dziadku”. Początek wydarzenia w Instytucie Kultury Spotkania i Dialogu o godzinie 18.


Idź do oryginalnego materiału