800 lat Gogolina. "Jesteśmy młodsi, niż Wiedeń, a starsi, niż Berlin"

2 lat temu

800 lat Gogolina. Miasto starsze od Berlina

Na początku gali z okazji 800 lat Gogolina burmistrz Joachim Wojtala mówił, iż najstarszy dokument rozpoczynający pisaną historię Gogolina pochodzi z 1223 roku. – W nim biskup wrocławski Wawrzyniec nadał kościołowi św. Floriana w Maciowakrzu dziesięcinę z miejscowości „Gogolino” – wskazał.

– Pamiętać należy, iż mieszkańcy zawsze z dumą mówili o swoim miejscu urodzenia i zamieszkania. Oraz podkreślali za śp. panem Johannem Krollem, pierwszym przewodniczącym TSKN na Śląsku Opolskim i Zasłużonym dla Gogolina, iż w Europie ważne są trzy miasta: Winn, Berlin i Gogolin – mówił Joachim Wojtala.

Burmistrz Gogolina wyliczał, iż pierwsza pisemna wzmianka o Wiedniu pochodzi z 883 roku. Obecna stolica Austrii prawa miejskie otrzymała w 1221 roku. Pierwsze wzmianki o Berlinie pochodzą natomiast z 1237 roku.

Jesteśmy więc młodsi od Wiednia, a starsi od Berlina – podkreślał.

Nagrody dla zasłużonych

Joachim Wojtala mówił, iż jubileusz 800 lat Gogolina ma być świętem obchodzonym z udziałem osób, które w przeszłości miały ogromny wpływ na współczesny obraz miasta i gminy. Oraz które są architektami jego dalszej dobrej przyszłości.

Dlatego na uroczystości wyróżniono czterech przewodniczących Rady Miejskiej Gogolina od 1990. To obecny przewodniczący rady Piotr Czok, a także Eryk Boronczyk, Stanisław Kurzeja i Franciszek Holeczek. Otrzymali też pamiątkowe statuetki w uznaniu za ich pracę społeczną.

Podczas uroczystości wręczono też Nagrody Honorowe „Statuetki Karolinki”. Otrzymali je:

  • Andrzej Buła – marszałek województwa opolskiego,
  • Irena Jasińska – właścicielka firmy Delicious Home Made i Eko Dziupli
  • Karolina Jaworska – zawodniczka Zapaśniczego Klubu Sportowego w Gogolinie
  • Richard Simon – za niezwykłą życiową postawę w służbie drugiemu człowiekowi
  • Sabina Kuchnia – za niezwykłą wolę walki o własne życie, determinację w dążeniu do celu i postawę, która stanowi wzór do naśladowania
  • „Wędrująca Kapela” w składzie: Elżbieta Klimas, Julian Kuklewski, Dorota Łakomy, Kazimierz Fert, Tadeusz Stadnicki – za krzewienie zamiłowania do muzykowania

Wręczono też medale dla „Zasłużonych dla miasta Gogolina”. Trafiły one do Rozalii Czekały oraz Reginy Kalli–Szulc.

Weekend atrakcji na start 800 lat Gogolina

Na okazję 800 lat Gogolina radni podjęli też trzy uchwały. Pierwsza, okolicznościowa, ustanowiła rok 2023 rokiem jubileuszu 800-lecia Gogolina. Druga nadała rondu na skrzyżowaniu dróg wojewódzkich nr 409 i 423 nazwę „Rondo 800 – lecia”. W myśl trzeciej patronem Gminnej Biblioteki Publicznej został Adam Mickiewicz.

Na uroczystości byli przedstawiciele władz miast i gmin partnerskich. Byli też samorządowcy z powiatu krapkowickiego oraz liczni goście. Zwieńczeniem uroczystości był recital chopinowski w wykonaniu Katarzyny Glensk.

Piątkowa gala była początkiem weekendu pełnego atrakcji w Gogolinie. W sobotę 7 stycznia w Hali Sportowej im. Blautów w Gogolinie odbędzie się Jubileuszowy Bal Karnawałowy. Wystąpią zespół JuicyPop i Andrea Rischka. Gwiazdą wieczoru będzie słowacka kapela Kašuba Band. Bilety po 175 zł od osoby.

W niedzielę w 8 stycznia w Hali Sportowej im. Blautów odbędzie się Jubileuszowy Koncert Kolęd i Pastorałek z okazji 800 lat Gogolina. Wykona je grupa Golec uOrkiestry oraz utalentowani podopieczni Fundacji Braci Golec. Start o godz. 17.00, bilety po 80 i 40 zł (ulgowy).

Idź do oryginalnego materiału