Z 3-dniowego pobytu wśród Polaków na Ukrainie wróciła w nocy, 1 stycznia, 5-osobowa grupa członków Stowarzyszenia Łączności i Pomocy Rodakom we Lwowie i na Kresach z jego prezesem Henrykiem Lubojańskim na czele.
Wyjazd był możliwy dzięki dofinansowaniu kosztów transportu przez prezydenta Stalowej Woli Lucjusza Nadbereżnego.
Celem wyjazdu było dostarczenie do polskiej parafii w Przemyślanach k. Lwowa kilkaset kilogramów artykułów spożywczych, oraz słodyczy, z których na miejscu wykonano 50 paczek dla dorosłych oraz 40 dla dzieci.
W podróż z darami wyruszono w piątek rano, 29 listopada 2024 r. Po przybyciu na miejsce do Przemyślan, niemal z marszu zabrano się do robienia paczek, by jeszcze tego samego dnia wyjechać z nimi do Chlebowic – jednej z filii parafii w Przemyślanach, oddalonej od Przemyślan o 18 km, gdzie na spotkanie z Mikołajem z niecierpliwością oczekiwali miejscowi parafianie, dorośli jak i dzieci.
Przemieszczanie się samochodem między parafią w Przemyślanach a podległymi parafiami – filiami w Chlebowicach, Mitulinie, Bóbrce, Platenicach, czy Ciemierzyńcach, oddalonych od siebie od 12–30 km, to była istna ekwilibrystyka dla kierowcy i sprawdzian wytrzymałości zawieszenia samochodu.
W paczkach dla dorosłych znalazł się cukier, mąka, kasze, makaron, konserwy mięsne, olej rzepakowy, herbata, kawa naturalna, masło roślinne, czekolada. Natomiast w paczkach dla dzieci – artykuły szkolne oraz słodycze.
W sobotę i w niedzielę (30.11. – 01.12.2024 r.), w kościele w Przemyślanach, oraz w przyległych do parafii w Przemyślanach filiach kościołów w Mitulinie, Bóbrce, oraz w Ciemierzyńcach było uroczyste spotkanie z Polakami i wręczenie mikołajowych prezentów.
Wszędzie witano przybyłych z Polski gości uroczystym śpiewem, a dzieci deklamowały przed Mikołajem wiersze.
Do każdej paczki dla dorosłych wkładany był pamiątkowy folder wydany z okazji 20-lecia działalności Stowarzyszenia.
Prezes Stowarzyszenia, Henryk Lubojański, serdecznie dziękuje wszystkim ofiarodawcom i sponsorom za przekazane środki finansowe oraz rzeczowe na rzecz akcji „MIKOŁAJ 24”.
Słowa uznania i podziękowania za udaną zbiórkę darów skierował także do wychowawców oraz wychowanków Zespołu Placówek Oświatowo-Wychowawczych w Stalowej Woli, a szczególne do wolontariuszek – Doroty Lubojańskiej-Socha oraz Justyny Marut, które nie tylko koordynowały udaną zbiórkę darów rzeczowych wśród podopiecznych w Bursie, ale także bardzo pomogły, wraz z czterema wychowankami, w przenoszeniu i załadunku zgromadzonych darów do samochodu.
Warto zaznaczyć, iż parafią w Przemyślanach, do której dotarły mikołajkowe paczki, zarządza niezmordowany, niezłomny kapłan – ks. proboszcz Piotr Smolka, który od 30 lat ratuje stare polskie kościoły przed ruiną, krzewi wiarę i podtrzymuje ducha polskości wśród polskich rodzin. Dzięki osobistemu zaangażowaniu i wielkiej determinacji ks. Piotra udało mu się odzyskać i odbudować (raczej wskrzesić z ruin) już sześć okolicznych kościołów i kaplic.