Abp Marek Jędraszewski umył nogi dwunastu mężczyznom. Mandatum w Katedrze Wawelskiej (ZDJĘCIA)

1 miesiąc temu

W Katedrze na Wawelu odprawiona została Msza Wieczerzy Pańskiej, której przewodniczył Abp Marek Jędraszewski. Metropolita krakowski dokonał także tradycyjnego obrzędu Mandatum.

Wielki Czwartek to pamiątka Ostatniej Wieczerzy i ustanowienia dwóch sakramentów: Eucharystii oraz kapłaństwa. Wieczorna Msza Wieczerzy Pańskiej rozpoczyna obchody Świętego Triduum Paschalnego. Po homilii arcybiskup dokonał obrzędu pokory, zwanego Mandatum od sentencji: ,,Mandatum novum do vobis, ut diligatis invicem” (Przykazanie nowe daję wam, byście się wzajemnie miłował), którym jest gest obmycia nóg 12 mężczyznom. W katedrze Wawelskiej uczestniczyli w nim mężczyźni z Domu Pomocy Społecznej prowadzonego przez braci albertynów.

– Zbawiciel umył uczniom nogi, ukazując tym samym miłość, która jest służeniem innym. Miłość pokorna, a przez to pełna mocy. Miłość pełna mocy i dlatego pokorna, co jakże głęboko oddaje dialog między Jezusem, a Piotrem – powiedział arcybiskup Jędraszewski. Zaznaczył, iż akt umycia nóg apostołom jest szczytem, a zarazem symbolem całej zbawczej, a przez to służebnej i pokornej działalności Chrystusa. – Umycie nóg apostołom jest uwieńczeniem tego co czynił Jezus, ukazując się wszystkim jako Droga, Prawda i Życie – dodał.

Fot. Archidiecezja Krakowska

Wielkoczwartkowy obrzęd umywania nóg czyli mandatum, czasami nazywany też pedilavium odbywa się tylko raz w roku. Cała wieczorna Liturgia w Wielki Czwartek kieruje nasze myśli do Wieczernika, gdzie Jezus wraz z Apostołami spożył Wieczerzę Paschalną, ostatnią przed swą męką i śmiercią.

Obrzęd swą nazwę wziął od antyfony przypominającej o Chrystusowym poleceniu, której śpiew towarzyszył obmyciu stóp – po łacinie mandatum oznacza właśnie przykazanie, rozkaz: „mandatum novum do vobis, ut diligatis invicem, sicut dilexi vos” (Przykazanie nowe daję wam, abyście się wzajemnie miłowali, tak jak Ja was umiłowałem). To symboliczne oczyszczenie stóp, mających kontakt ze światem. Symboliczne stopy mają kontakt z tym co brudne i grzeszne, tak jak stopy apostołów ubrane w sandały, miały kontakt z pyłem i kurzem po całej Ziemi Świętej.

Patrycja Bliska

Idź do oryginalnego materiału