Abp Zbigniew Zieliński o papieżu Leonie XIV: „To człowiek, który rozumie Kościół otwarty na świat”

2 dni temu

Abp Zieliński zwrócił uwagę, iż wybór kard. Roberta Prevosta na papieża to znak kontynuacji linii zapoczątkowanej przez papieża Franciszka.

Był jednym z jego najbliższych współpracowników, co daje gwarancję, iż wiele jego inicjatyw zostanie podjętych z nową siłą — ocenił.

Szczególną wartość przypisał doświadczeniu misyjnemu Leona XIV, zdobytemu m.in. podczas pracy duszpasterskiej w Peru. Zdaniem arcybiskupa, to właśnie tam ukształtowała się jego wrażliwość na potrzeby ludzi — zarówno wierzących, jak i tych pozostających na obrzeżach Kościoła.

Metropolita poznański odniósł się również do symbolicznego znaczenia imienia nowego papieża.

Leon XIV to świadome nawiązanie do Leona XIII, papieża społecznej nauki Kościoła i autora encykliki „Rerum novarum”. To sygnał, iż papież chce budować mosty między wiarą a rzeczywistością społeczną, nie tracąc przy tym tożsamości — powiedział.

Arcybiskup podkreślił również wielokulturowe i międzynarodowe doświadczenie Leona XIV.

Urodził się w Chicago, posiada obywatelstwo peruwiańskie, dobrze zna Amerykę Łacińską i Kościół globalny. To wszystko elementy, które budzą nadzieję na głęboko osadzony, a zarazem dynamiczny pontyfikat — zaznaczył, dodając, iż nowy papież rozpoczyna swoją posługę w Roku Nadziei, co nadaje jego wyborowi dodatkowy wymiar.

Jednym z głównych wyzwań, przed którymi staje papież, jest — zdaniem abp. Zielińskiego — troska o pokój.

W swoim pierwszym wystąpieniu Leon XIV mówił o pokoju, który zaczyna się w sercu człowieka. To bardzo aktualne przesłanie w czasie, gdy świat walczy z konfliktami i napięciami — powiedział.

W odpowiedzi na pytanie o możliwe zacieśnienie relacji z Polską, metropolita wskazał na znaczenie polskiej diaspory w Chicago.

Polacy mieszkający w Stanach Zjednoczonych z nadzieją patrzą na ten pontyfikat. Ktoś, kto mieszkał w Chicago, nie może być obojętny na polskie tematy. Mój rozmówca z Chicago powiedział mi wprost: Polacy są szczęśliwi i pełni nadziei — relacjonował arcybiskup.

Na zakończenie abp Zieliński podkreślił, iż nowy papież będzie musiał mierzyć się z oczekiwaniami zarówno wewnątrz Kościoła, jak i ze strony świata.

Papież ma za zadanie troszczyć się o wspólnotę wierzących, ale także odpowiadać na pytania i potrzeby współczesności. jeżeli zachowamy naszą tożsamość, otwarcie na innych będzie nas ubogacać, a nie osłabiać — powiedział.

Wypowiedź metropolity poznańskiego wpisuje się w ton nadziei i oczekiwania, z jakim świat katolicki przyjął wybór Leona XIV na Stolicę Piotrową.

Idź do oryginalnego materiału