Alarmujące dane dotyczące zachorowań na krztusiec w Wielkopolsce

3 godzin temu

Jak wynika z danych sanepidu, od 1 stycznia do połowy października 2024 roku, w Wielkopolsce odnotowano już ponad 1600 przypadków zachorowań na krztusiec. Tymczasem w tym samym czasie w ubiegłym roku było niecałe 30 przypadków choroby.

Lekarze i wirusolodzy od początku roku biją na alarm w związku z odnotowywanymi wzrostami zachorowań na tę ostrą chorobę zakaźną. Ma charakter nawracający i jest wywołana przez pałeczkę krztuśca. Choć w Polsce szczepienie przeciw krztuścowi jest obowiązkowe, to właśnie wśród dzieci odnotowywanych jest więcej zakażeń niż wśród dorosłych. Wpływ na to może mieć ruch antyszczepionkowy i osoby, które świadomie nie zgłaszają się z dziećmi na obowiązkowe szczepienie.

Choroba jest niezwykle groźna szczególnie dla niemowląt, ponieważ towarzyszące jej napady kaszlu mogą zakończyć się bezdechem lub drgawkami. W przypadku starszych dzieci, młodzieży i dorosłych, przebiega zwykle pod postacią przewlekłego, trwającego choćby kilka tygodni, męczącego kaszlu. Mogą mu towarzyszyć: bóle głowy, spłycenie oddechu, omdlenia, nadmierna potliwość, zaczerwienienie twarzy, gorączka, bóle mięśni, kichanie, osłabienie organizmu, zaburzenia snu czy też drętwienie tylnej części gardła.

Krztusiec charakteryzuje się dużą zaraźliwością – kontakt z osobą chorą daje aż 80% szans na zakażenie osoby nieuodpornionej. Do transmisji wirusa dochodzi drogą kropelkową. Okres wylęgania choroby trwa od 5 do 21 dni.

Szczepionka przeciw krztuścowi stosowana w Polsce ma charakter skojarzony, chroniąc także przed błonicą i tężcem. Podawana jest w czterech dawkach, od 2. do 18 miesiąca życia dziecka. Następnie stosowane są szczepienia uzupełniające w 6. i 14. roku życia. Obowiązkowe szczepienie prowadzone jest w Polsce od lat 60.

Zachorowania na krztusiec w Wielkopolsce / WSSE
Zachorowania na krztusiec w Polsce i w Wielkopolsce / WSSE
Idź do oryginalnego materiału