Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” imienia Stanisława Hadyny to jedna z najlepiej rozpoznawanych polskich marek artystycznych. Na tę markę „Śląsk” pracuje od 1953 roku i mimo, iż ma już swoje lata nie traci żywiołowości, wciąż zaskakując kolejne pokolenia pięknem i oryginalnością.
Każdy kto słyszy pierwsze słowa takich pieśni jak „Helokanie” czy „Ondraszek”, każdy kto choć raz w wykonaniu artystów „Śląska” zobaczył góralskie tańce, na dźwięk tych nut od razu przywołuje wspomnienie zielonych beskidzkich hal i ostrych tatrzańskich turni, a na ich tle widzi serię kolorów charakteryzującą Zespół z Koszęcina. Taka jest siła czaru muzyki, tańca i śpiewu „Śląska”, który od ponad pół wieku wzrusza serca publiczności.
Od ponad 70 lat „Śląsk” jest Ambasadorem Polskiej Kultury na świecie, piewcą narodowego dziedzictwa kulturowego ze szczególną atencją traktując swoje śląskie korzenie. Pieśni, które są dziś znakiem rozpoznawczym Zespołu: „Karolinka”, „Starzyk”, „Gąska” – nieodłącznie kojarzą się każdemu Polakowi ze Śląskiem.
“Śląsk” to w tej chwili instytucja kultury o ogromnych możliwościach wykonawczych, realizująca ok. 200 koncertów rocznie. „Śląsk” to łącznie blisko 300 osób, z czego ponad 100 należy do zespołu artystycznego, tworzonego przez chór, balet i orkiestrę. Zespół jest wielkim Ambasadorem Polski; w swojej historii zrealizował 10 tysięcy koncertów dla blisko 27 milionów widzów w 45 krajach, na pięciu kontynentach. Wszędzie przyjmowany jest owacyjnie!
Od początku swojego istnienia „Śląsk” regularnie podróżuje po świecie, bywając także w Ameryce. Po raz pierwszy publiczność za Oceanem zobaczyła polskie tańce i pieśni w wykonaniu artystów z Koszęcina w 1959 roku. W swojej historii „Śląsk” koncertował w Stanach Zjednoczonych w 1974, 1978, 1985, 1989, 1998, 2004, 2005, 2008, 2012, 2013, 2015, 2019 i 2022 roku. Spotkania z Polonią są niezmiennie pełne emocji i wzruszeń, zwłaszcza jeżeli – tak jak w tym roku – realizowane są w okresie zbliżających się świąt Bożego Narodzenia.