Dalsza modernizacja tarasu widokowego na Gołoborzu, zagospodarowanie ścieżki pieszo-rowerowej z Bukowej Góry do Wilkowa oraz projekt budowy Centrum Edukacyjnego w Nowej Słupi, to główne cele do zrealizowania przez władze Świętokrzyskiego Parku Narodowego w 2025 roku.
Jak mówi Arkadiusz Adamczyk, zastępca dyrektora ds. udostępniania i monitoringu ŚPN, w tej chwili opracowywana jest dokumentacja dotycząca przebudowy galerii na Gołoborzu wraz z przystosowaniem jej dla osób o ograniczonej mobilności.
– Uzyskiwane są zgody, pozwolenia na modernizację. o ile wszystko dobrze pójdzie, to prawdopodobnie w przyszłym roku będziemy już pozyskiwali środki finansowe i rozpoczynali przebudowę tarasu. Jest to centralny i jeden z głównych punktów turystycznych na mapie parku – zaznacza.
Arkadiusz Adamczyk dodaje, iż Świętokrzyski Park Narodowy jest również w trakcie tworzenia dokumentacji projektowej na zagospodarowanie istniejącej ścieżki pieszo-rowerowej Bukowa Góra – Wilków.
– To będzie pięć punktów węzłowych, które będą wyposażone między innymi w ławeczki, stoliki, a w niektórych miejscach będą tam również schrony przeciwdeszczowe. Będzie to infrastruktura turystyczna, która będzie ułatwiała zwiedzanie zachodniej części parku, czyli Pasma Klonowskiego – mówi.
Najważniejszym zadaniem na kolejne lata jest budowa Centrum Edukacyjnego w Nowej Słupi – podkreśla Arkadiusz Adamczyk.
– w tej chwili jesteśmy na etapie przetargów, sporządzania projektów umów. o ile uda nam się te wszystkie kwestie wykonać w tym roku, to być może w przyszłym zaczniemy projektować nasze centrum – dodaje. Jak zaznacza Arkadiusz Adamczyk – nie byłaby to nowa siedziba parku, ale najważniejszy ośrodek edukacyjny instytucji.
– Część pracowników odpowiedzialnych zwłaszcza za edukację przyrodniczą przeniosłaby się do Nowej Słupi, gdzie powstałaby druga placówka parku. Z kolei cała dyrekcja z innymi działami, jak ochrona przyrody, straż parku, czy administracja pozostałyby w dotychczasowej siedzibie w Bodzentynie – mówi.
Ta potężna inwestycja ma kosztować 70 mln zł. Nowoczesny obiekt, w którym turyści zgłębią wiedzę na temat ekosystemu i różnorodności biologicznej ma powstać w 2028 r.