Przedszkolaki ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Sokółce uczestniczą w zajęciach metodą Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborn. To nowoczesny system ćwiczeń i zabaw, które wpływają na świadomość własnego ciała.
– Metoda Sherborn to specjalnie opracowane ćwiczenia ruchowe, które wspomagają rozwój świadomości ciała i przestrzeni. Co najważniejsze, budują relacje i uczą dzieci wchodzenia w kontakt z prowadzącym i z pozostałymi uczestnikami – powiedziała Elżbieta Szomko, dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Sokółce.
Ten typ zajęć został wprowadzony w sokólskim SOSW w ramach projektu „Nowe formy terapii w przedszkolu wsparciem podopiecznych”, w którym ośrodek bierze udział od czerwca 2022 roku do sierpnia 2023 roku. Metoda Sherborn wspomaga terapię dzieci z różnego typu zaburzeniami.
Dzieci ćwiczą w 5-osobowych grupach, a w parze są najczęściej z tym opiekunem, który jest każdemu z nich przydzielony w projekcie. Zajęcia te w SOSW prowadzi Elżbieta Januszko-Szymaniuk. Jak przyznaje dyrektor SOSW, w niezwykle atrakcyjnej formie.
Dodaje, iż dzieci bardzo je lubią, ponieważ są wtedy w ciągłym ruchu i cały czas mają kontakt z osobą dorosłą, która je wspomaga. To wszystko daje euforia w trakcie wspólnej zabawy.
Metoda Sherborn szczególnie dobrze sprawdza się w przypadku dzieci niepełnosprawnych umysłowo, z różnorodnymi zaburzeniami emocjonalnymi, z nadpobudliwością ruchową oraz jąkających się. Specjalnie opracowane ćwiczenia mają bardzo dobry wpływ również na rozwój psychiczny maluchów.
– Dzieci najbardziej lubią takie ćwiczenia fizyczne, dzięki którym mogą rozładować swoją energię, wykazać się. Podczas wykonywania ćwiczeń metodą Sherborn dodatkowo zaangażowane są ich wszystkie zmysły – podkreśla dyrektor Szomko.
Kamila Białomyzy
Fot. SOSW