Do obserwacji nieba wystarczy tylko dobra pogoda, teleskop i Gwiezdny Przewodnik. W rolę gwiezdnego przewodnika wciela się Krzysztof z zamiłowania pasjonat astronomii i obserwacji nieba. Mamy przyjemność w jego imieniu zaprosić was na wyjątkowe doświadczenie, jakim jest podglądanie tego co się dzieje nad naszymi głowami za pośrednictwem profesjonalnego teleskopu.
Owoce ostatnich obserwacji i dobra energia mieszkańćów
Wczorajsza bezchmurna pogodna noc pozwoliła mi rozstawić się ze sprzętem na Placu Litewskim. Każdy przechodzień spacerujący deptakiem miał okazję wziąć udział w darmowych obserwacjach kosmosu oraz uzyskać odpowiedzi na nurtujące go pytania z dziedziny astronomii.
Rzeczony teleskop jest sześciocalowym newtonem na montażu paralaktycznym z napędem w jednej osi. Napęd służy niwelacji obrotu sfery niebieskiej wskutek obrotu Ziemi. Dzięki temu obserwowany obiekt nie ucieka z pola widzenia.
Ponadto każdy miał okazję spróbować swoich sił w sfotografowaniu księżyca przez okular teleskopu dzięki udostępnionemu specjalnemu uchwytowi na telefona. Mogliście zabrać ze spotkania ze mną drobną pamiątkę w postaci wyjątkowego zdjęcia.
Ciała niebieskie zaobserwowane wczoraj
Pogoda była dla nas łaskawa, a obiekty do obserwacji niemalże same prosiły się o chwilę uwagi. Stąd też mogłem podzielić się z wami, kawałkiem mojego świata astronomii. Teraz dzięki uprzejmości portalu spottedlublin.pl będę od czasu do czasu się tu pojawiał i dzielił swoją wiedzą.
Dlatego, o ile macie do mnie jakieś pytania, o to choćby jak zacząć swoją astronomiczną przygodę. Zachęcam was do zostawienia info w komentarzu pod artykułem. Będę odpowiadał na nie, kolejnymi publikacjami.
Oto co udało mi się wyśledzić na lubelskim niebie:
Księżyc widziany nad Lublinem
Główną atrakcją był Księżyc niemalże w pełni, bo z 99% oświetlonej tarczy. Ciemniejsze obszary to tak zwane morza księżycowe, które są zastygniętą lawą. Podczas tej fazy doskonale uwidaczniają się również jasne promienie wokół największych kraterów — tworzy je materia wyrzucona w przestrzeń podczas uderzenia, które wytworzyło krater.
Saturn i jego charakterystyczne pierścienie
Wrażenie robił również Saturn ze swoimi charakterystycznymi pierścieniami. Niektórzy obserwujący zwracali uwagę na to, iż planeta widziana przez teleskop wygląda dokładnie tak, jak w podręcznikach.
Jowisz zaszczycił nas swoją obecnością
Późniejszą porą wzbił się na niebo również Jowisz, który na zdjęciu został uwieczniony razem z Ganimedesem-największym księżycem w Układzie Słonecznym.
Udało się również zaobserwować przelot satelitów Starlink oraz Międzynarodowej Stacji Kosmicznej – ISS.
Kiedy i gdzie będę obserwował niebo?
Najczęściej rozstawiam się ze sprzętem w pobliżu fontanny na Placu Litewskim. Składanie teleskopu i potrzebne kalibracje zajmują około 20 minut, a potem już można podziwiać kosmos. Wyjścia organizuję w swoim wolnym czasie i przy bezchmurnej pogodzie. Zapraszam do śledzenia moich social mediów — publikuję informacje na temat swojej działalności na bieżąco, oprócz tego zamieszczam tam swoje astrofotografie.
FB: https://www.facebook.com/gwiezdnyprzewodnik
Instagram:
Chcecie więcej kosmosu i unikalnych zdjęć? A może macie jakieś pytania do Krzysztofa? Śmiało zostawiajcie info w komentarzu pod artykułem!