Atrakcje na wakacje: Mazowsze i Mazury

bialyorzel24.com 2 miesięcy temu

Wiele osób w okresie letnim odwiedza Polskę. Pobyt w rodzinnych stronach jest przeważnie okazją do spotkania z bliskimi, ale przy okazji warto poznać lepiej okolicę i to, co ma do zaoferowania. Szukacie aktywnego wypoczynku, chcecie zanurzyć się w historii i kulturze, a może wolicie leniwe dni na plaży? Oto wybrane propozycje z regionu Mazowsza, województwa łódzkiego i Mazur, a także Podlasia.

Łódzkie: Uzdrowisko Uniejów

Ten region oferuje nie tylko postindustrialne klimaty i przemysłowe, pofabryczne atrakcje włókienniczej Łodzi. Ma także miejsca, w których można wspaniale wypocząć, dbając o zdrowie i urodę. Jednym z nich jest położony nad Wartą pomiędzy Łodzią a Koninem – Uniejów. To jedno z najstarszych miast w Polsce, prawa miejskie nabyło już w 1290 roku. Ale do Uniejowa nie przyciąga tylko jego historia. Turyści pokochali je za uzdrowiskowe walory. Miasto do grona polskich uzdrowisk dołączyło w 2012 roku i jest uważane za pierwsze termalne uzdrowisko w Polsce. A to za sprawą odkrytych tu źródeł wody termalne, której temperatura wynosi 68 stopni Celsjusza. A do tego jest to słona woda, która ma sporo adekwatności leczniczych. Stosowana jest w leczeniu różnych przewlekłych schorzeń a także w medynie estetycznej. Do Uniejowa przyjeżdża się po zdrowie, urodę i przyjemny relaks. Ten ostatni zapewnią Termy Uniejów z obszernym kompleksem basenowym zlokalizowanym wewnątrz i pod „chmurką”, w którym znajdziecie m.in. baseny solankowo-uzdrowiskowe oraz specjalne baseny z atrakcjami dla dorosłych i dzieci. Ładować akumulatory z dala od zgiełku można m.in. w strefie saun, sanarium, tężni solankowej, basenie lodowym, czy komorze śnieżnej.

Uzdrowisko Uniejów w woj. łódzkim to doskonałe miejsce na relaks. Fot. POT

Po miłym relaksie w termach można skorzystać z innych atrakcji Uniejowa, chociażby zwiedzić XIV-wieczny Zamek Arcybiskupów Gnieźnieńskich wraz z parkiem zamkowym, który wchodzi w skład kompleksu, interesujący miejscem jest także Zagroda Młynarska , zespół muzealno-noclegowy pełen zabytkowych obiektów, takich jak wiatraki – koźlaki, dwór, chałupa ze Skotnik, budynek inwentarski czy kopia stodoły z Besiekier, w której znajduje się ekspozycja powozów konnych i dawnych narzędzi.

Mazowieckie: Park Julinek

Julinek Park niedaleko Warszawy oferuje mnóstwo atrakcji, zwłaszcza dla najmłodszych. Fot. POT

Niedaleko Warszawy znajduje się Park Julinek. Położony na terenie byłej Bazy Cyrkowej – zaledwie 30 km od stolicy, w otulinie Kampinoskiego Parku Narodowego, gwarantuje idealne połączenie wypoczynku w naturze z beztroską zabawą dla całej rodziny. Na obszarze 30 hektarów zaplanowano wiele atrakcji. Jedną z głównych jest największy na Mazowszu park linowy z trasami dostosowanymi do różnych grup wiekowych i poziomów trudności, co zapewnia świetną zabawę zarówno dla najmłodszych, jak i dla starszych dzieci oraz dorosłych. Na dzieci czeka także kraina dmuchańców, pełna kolorowych konstrukcji, które zapewniają godziny beztroskiej zabawy. Jest też wesołe miasteczko, ścianka wspinaczkowa czy ekologiczny plac zabaw. W gorące, letnie dni przyjemne ochłodzenie przyniesie nowa strefa Wodny Park z 5 zjeżdżalniami, strefą basenową i spray parkiem – z interaktywnymi zabawkami i armatkami wodnymi. Park to była Baza Cyrkowa, więc nie można zabraknąć atrakcji cyrkowych. A to znajdziecie w specjalnej Strefie Animacji, która przenosi uczestników do zaczarowanej i radosnej krainy cyrku. Z kolei w magicznym świecie Dużej Areny artyści wcielą się w superbohaterów, piratów, a choćby mechaników. Na Arenie pojawią się również grupy teatralne, bańkowe show oraz koncerty. W Julinku nie można się nudzić!

Warmińsko-mazurskie: Olsztynek

Nie tylko Kraina Wielki Jezior stanowi atrakcję tego regionu. Jest tutaj wiele miast i miasteczek, które warto odwiedzić, szczególnie latem. Jednym z nich jest Olsztynek. To urokliwe miasteczko, położone na skraju Puszczy Napiwodzko-Ramuckiej. To idealne miejsce na wakacyjny wypoczynek, oferujące bliskość dzikiej natury, malownicze krajobrazy oraz bogatą historię. Relaks na łonie natury, połączony z poznawaniem okolicy i jego atrakcji zapewniają pasma 4 szlaków tematycznych: Szlak Kopernikowski, Szlak Frontu Wschodniego I Wojny Światowej, Szlak Pętli Grunwaldzkiej i Gościniec Niborski. Rowerem można przejechać po wytyczonych szlakach rowerowych blisko 150 km, zwiedzając położone na nich atrakcje. Będąc w Olsztynku nie można pominąć Muzeum Budownictwa Ludowego – Parku Etnograficznego, gdzie na obszarze 94 ha zgromadzono kilkadziesiąt obiektów tradycyjnej architektury regionalnej i techniki. Dodatkowymi atrakcjami są hodowle zwierząt gospodarskich i uprawy roślin zielarskich. Nieopodal skansenu znajduje się niewielka i unikalna w skali Europy Huta Szła Artystycznego. Jej wyjątkowość polega na tym, iż współcześnie prawie nie spotyka się tego typu zakładów produkujących wyroby szklane bez użycia maszyn, a tak właśnie pracuje się w Olsztynku.

Podlaskie: Uzdrowisko Augustów

Augustów to malownicze miasto na Podlasiu, o którym w jednej ze swych piosenek pt. „Augustowskie noce” śpiewała Maria Koterbska. Fot. POT

Co przyciąga do Podlaskiego? Nie tylko dzika natura Puszczy Białowieskiej i żubry. Letnią stolicą województwa jest – Augustów, który działa na turystów niczym magnes. Kurortowe zalety miejscowości znane były już na początku XX wieku. Miasto jest przepięknie położone wśród nieprzebranych lasów Puszczy Augustowskiej i jezior. Takie otoczenie gwarantuje idealne wakacje. Co czeka w Augustowie? Podziwianie regionu z pozycji wody. Umożliwia to jeden z najważniejszych zabytków techniki wodnej w Polsce – Kanał Augustowski. Zbudowany w XIX wieku, łączy dorzecze Wisły z Niemnem. Kanał oferuje wiele atrakcji, takich jak rejsy statkiem czy wyprawy kajakowe. Z wakacyjnego leniwego bądź aktywnego wypoczynku można skorzystać nad jeziorami: Necko, Białe czy Sajno. Można tam uprawiać żeglarstwo, windsurfing, a także wypożyczyć rowery wodne i motorówki. Okolice Augustowa to także niezmierzona niesamowita przyroda. Odkryjecie ją przemierzając Puszczę Augustowską licznymi szlakami pieszymi i rowerowymi. Czeka też słynna Dolina Rospudy. Augustów to także uzdrowisko znane z leczniczych adekwatności borowiny i wód mineralnych. Liczne sanatoria i ośrodki SPA oferują zabiegi relaksacyjne i lecznicze, które pomogą odzyskać siły i poprawić samopoczucie.

POT

Idź do oryginalnego materiału