Awarie prądu w Irlandii – możliwy blackout

6 godzin temu
Zdjęcie: Awarie prądu w Irlandii - możliwy blackout


Irlandia stoi przed widmem blackoutów, jak ostrzegają eksperci.

Operatorzy sieci przesyłowych wskazują, iż Irlandia należy do najbardziej zagrożonych państw w Europie pod względem bezpieczeństwa energetycznego.

Awarie prądu w Irlandii

Z oficjalnych danych ESB Networks wynika, iż w 2024 roku w Irlandii odnotowano aż 64 754 przerwy w dostawie energii.

To aż o 22% więcej niż w 2023 roku, kiedy było ich 53 067. W porównaniu do 2021 roku, liczba ta wzrosła o 40%. Niektóre regiony kraju są szczególnie poszkodowane awariami.

W 2024 roku w Sligo doszło do ponad 3 200 przerw, w Enniscorthy do ponad 2 500, podczas gdy w Limerick było ich zaledwie 737. To pokazuje, jak nierównomierna jest jakość infrastruktury energetycznej w poszczególnych częściach kraju.

Najczęściej wskazywane powody awarii to:

  • rosnąca liczba usterek wynikających z przestarzałego i wadliwego sprzętu
  • ekstremalne zjawiska pogodowe i wyładowania atmosferyczne
  • remonty i modernizacje linii przesyłowych
  • przeciążenia sieci i uszkodzenia mechaniczne
  • kolizje z ptakami

Wzrost awarii spowodowanych niesprawnym wyposażeniem wskazuje na możliwe zaniedbania inwestycyjne w infrastrukturę energetyczną.

Blackout w Irlandii

Raport European Network of Transmission System Operators for Electricity (ENTSO-e) stawia Irlandię w niechlubnym gronie trzech państw Europy najbardziej zagrożonych brakami prądu tej jesieni.

Kluczowy moment ma nastąpić we wrześniu, kiedy to cztery duże elektrownie zostaną tymczasowo wyłączone w celu przeprowadzenia konserwacji.

W efekcie krajowa sieć może stracić aż 1 gigawat mocy – ilość energii wystarczająca do zasilenia choćby miliona gospodarstw domowych i firm.

Mimo iż prace serwisowe są planowane z wyprzedzeniem, istnieją poważne obawy, iż w razie dodatkowych awarii lub wzrostu zapotrzebowania na energię, nie będzie wystarczających rezerw mocy, aby pokryć niedobory.

Według niezależnych analiz, irlandzka sieć energetyczna nie jest w stanie sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu. Brak wystarczających inwestycji w infrastrukturę może mieć poważne konsekwencje dla mieszkańców, przedsiębiorców i planów rozwoju kraju.

Eksperci apelują, by władze podjęły zdecydowane działania, by zabezpieczyć dostawy energii – zanim sytuacja wymknie się spod kontroli.

Idź do oryginalnego materiału