Baby i mazurki zdominowały Biesiadę Wielkanocną

5 miesięcy temu
Zdjęcie: 23.03.2024. Sandomierz. Biesiada Wielkanocna / Fot. Grażyna Szlęzak - Radio Kielce


20 kół gospodyń wiejskich z powiatu sandomierskiego spotkało się na Biesiadzie Wielkanocnej zorganizowanej w hali widowiskowo-sportowej w Sandomierzu. Jest to spotkanie dedykowane tradycji i obrzędowości wielkanocnej.

Każde koło przygotowało własne stoisko z ciastami świątecznymi. Były także swojskie wędliny, pasztety, pieczenie i jajka na wiele sposobów. Koło Gospodyń Wiejskich „Żurawianki” z gminy Obrazów upiekło wiele wielkanocnych ciast. Wśród nich były m.in.: mazurki, baby drożdżowe z rodzynkami, babka piaskowa i ciasteczka wielkanocne. Panie wszystko przygotowały wspólnie, podobnie jak dekoracje, którymi ozdobiły swoje stoisko.

Baby i mazurki oceniała komisja, by wybrać najsmaczniejszy wypiek.

Oceniano także palmy wielkanocne. Beata Machała z Koła Gospodyń Wiejskich Herbaciarki z Sulisławic wykonała palmę piętrową. Oprócz własnoręcznie zrobionych kwiatów, znalazły się tam również wyroby szydełkowe i pisanki wykonywane z różnych materiałów, bogato zdobione. Autorka palmy powiedziała, iż inspiruje się potęgą natury i tradycji. Na palmie umieściła wszystkie elementy związane z Wielkanocą: grób Pana Jezusa, znak krzyża, serce Chrystusa oznaczające miłość i jajko – symbol odradzającego się życia.

Monika Tomczyk, jedna z uczestniczek Biesiady Wielkanocnej powiedziała, iż taka impreza jest bardzo potrzebna, ponieważ integruje stowarzyszenia i osoby, które tu przychodzą. Jest okazją do spotkań, wymiany doświadczeń i przepisów staropolskich. To wszystko można potem przekazywać młodszym pokoleniom, dzięki czemu tradycja pozostaje żywa.

Kamila Kremiec-Panek, dyrektor Sandomierskiego Centrum Kultury powiedziała, iż do tej pory nie było takich wydarzeń w okresie wielkanocnym, które dawałyby okazję do wspólnych spotkań i integracji. Postanowiono to zmienić, wykorzystując potencjał kół gospodyń wiejskich działających w powiecie. – Ich członkinie mają liczne talenty, które warto pokazywać – dodała.

Każda osoba odwiedzająca biesiadę może się poczęstować tradycyjnym żurkiem z jajkiem i kiełbasą, przygotowanymi przez Zespół Szkół Gastronomicznych i Hotelarskich. Na scenie realizowane są występy lokalnych zespołów ludowych. O 18 ogłoszone zostaną wyniki konkursów, a godzinę później rozpocznie się koncert Kapeli Hanki Wójciak, który zakończy Biesiadę Wielkanocną.


Idź do oryginalnego materiału