- Air Jordan 4 Retro Off – CV9388 – White Sail – 100 – Jordan Brand quietly slipped in a new rendition of the low-top
- best nike running shoes
Badania prenatalne to badania diagnostyczne dziecka w życiu płodowym, które są wykonywane przed porodem. Pozwalają na wczesne wykrycie chorób lub wad u dzieci w okresie prenatalnym. Jest to o tyle istotne, iż leczenie niektórych z nich można rozpocząć już na etapie ciąży lub przygotować się do odpowiedniej terapii, gdy dziecko pojawi się na świecie.
Badania prenatalne umożliwiają rozpoznanie m.in.: zespołu Downa, Turnera, Edwardsa i Klinefeltera; fenyloketonurii; hemofilii; mukowiscydozy; wrodzonej łamliwości kości; rdzeniowego zaniku mięśni; dystrofii mięśniowej.
Rodzaje badań prenatalnych w programie NFZ
Badania prenatalne dzielą się na dwie grupy:
Nieinwazyjne: są całkowicie bezpieczne zarówno dla zdrowia matki jak i dziecka, nie ingerują w środowisko płodu, ich wykonanie nie prowadzi do powstania żadnych powikłań, zalicza się do nich ultrasonografię (USG) oraz testy air jordan 11 cherry holiday 2022 biochemiczne (z krwi). To na nich opiera się przesiewowa diagnostyka prenatalna.
Inwazyjne: mają na celu zweryfikować nieprawidłowy lub niejednoznaczny wynik badania prenatalnego, uzyskany metodą nieinwazyjną. Podczas badań pobiera się płyn owodniowy lub fragmenty tkanek DJ9292 , Dunk High Up Sail Sneakers , Nike AIR PEGASUS 83 PRM - 200 , IetpShops STORE płodu do analizy. Zalicza się do nich amniopunkcję genetyczną, biopsję kosmówki czy kordocentezę.
Badania prenatalne kobietom w ciąży finansuje NFZ
W programie wykonasz: badania nieinwazyjne, tj.: USG płodu pomiędzy 11 a 14 tygodniem ciąży oraz 18 a 22 (+6 dni); badania biochemiczne w zależności od wieku ciąży – PAPP-A, free-β -hCG, AFP, Estriol.
W przypadku konieczności pogłębionej diagnostyki: uzyskasz poradę genetyczną; wykonasz badania cytogenetyczne; otrzymasz skierowanie na pobranie materiału do badań genetycznych w drodze amniopunkcji, biopsji trofoblastu lub kordocentezy pod kontrolą USG (po wyrażeniu zgody na ich wykonanie).
Na badania prenatalne kieruje lekarz prowadzący ciążę
Badania wykonuje się u kobiet pomiędzy 11. a 14. tygodniem ciąży. Skieruje Cię na nie lekarz ginekolog-położnik, prowadzący ciążę. Badania nieinwazyjne w ramach programu NFZ, może wykonać każda kobieta ciężarna. Potrzebujesz skierowania z informacją o zaawansowaniu ciąży (wiek ciąży w tygodniach). Wystawia je lekarz, który prowadzi Twoją ciążę. Pogłębiona diagnostyka wykonywana jest tylko w przypadku wskazań medycznych.
Jak i gdzie zgłosić się do programu badań prenatalnych na NFZ?
Wystarczy, iż zgłosisz się do poradni ginekologiczno-położniczej, która realizuje program. Na wizytę weź z sobą: skierowanie od lekarza prowadzącego ciążę lub z wcześniejszego etapu programu, wyniki badań, dokument tożsamości.
Wykaz placówek, które realizują program na terenie Podkarpacia:
Centrum Medyczne MAMI w Czudcu przy ul. Starowiejskiej 4, tel. 601-919-273.
NZOZ HOMED w Głogowie Młp. przy ul. Paderewskiego 14, tel. 17 717-60-42.
NZOZ GALEN w Krośnie przy ul. Grodzkiej 53, tel. 13 436-68-06, 13 432-38-29 oraz 604- 441-303.
Szpital Specjalistyczny Pro Familia w Mielcu przy ul. Wolności 27c, oraz w Rzeszowie przy ul. Witolda 6b, tel. 17 773-57-00.
Centrum Medyczne „PRO FAMILIA” w Rzeszowie przy ul. Podpromie 8/1a, tel. 17 717-50- 48.
LUX MED w Rzeszowie przy ul. Jabłońskiego 2/4, tel. 17 852-61-58.