Barbie w Poznaniu. "Nieznane oblicze" najsławniejszej lalki na świecie

1 rok temu

Lalka Barbie kończy 64 lata. Wystawa w Poznaniu przybliża zmiany, jakie wydarzyły się w tym czasie w zachodnim społeczeństwie. Długonoga, blond modelka zamieniła się później w astronautkę, żołnierkę, nauczycielkę. Miała różne figury i kolor skóry. Jej rozwój prezentowany jest na najnowszej ekspozycji.

Nieznane oblicza Barbie

Muzeum Sztuk Użytkowych w Zamku Królewskim, ma nową ekspozycję czasową. Jej założeniem jest ukazanie wielu wątków z historii najsłynniejszej lalki Barbie. Figurki, która powstała 64 lata temu. „Nieznane oblicza” to odejście od stereotypu wysokiej, blond modelki, z jaką często utożsamia się Barbie.

Pierwsza lalka pojawiła się 9 marca 1959 roku w Nowym Jorku. Wywołała niemałe poruszenie, ponieważ znacząco różniła się od innych lalek dla dzieci. Poprzednie przedstawiały niemowlaka, a Barbie nastolatkę wchodzącą w dorosłość. Jej model, a także kolejne wersje, które różnią się od pierwowzoru, znajdują się na poznańskiej wystawie.

– Pierwsza myśl może być taka, iż to wystawa dla dzieci i ich rodziców, ale tak naprawdę wykracza ona poza świat dziecka. Lalka była produktem, który odniósł ogromny sukces i sprzedawał się w różnych wersjach. Dostrzec w niej można przemiany kulturowe i trendy ideologiczne, które towarzyszyły społeczeństwu amerykańskiemu od końca lat 50., a później przeniosły się do Europy – mówił Tomasz Łęcki, dyrektor Muzeum Narodowego w Poznaniu.

Lalka Barbie zmieniała się ze społeczeństwem

Przez 64 lata lalka przechodziła różne metamorfozy. Przedstawiała postać, która ukończyła uczelnię wyższą, a także ponad 200 zawodów. To, czego jej się jeszcze nie udało, to zostać prezydentką Stanów Zjednoczonych. Była jednak artystką, pszczelarką, zdobyła medale olimpijskie. Była pierwszą amerykańską astronautką, która w 1965 roku symbolicznie poleciała w kosmos. Wcześniej jej figurka była przedstawiana na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

– Mam nadzieję, iż wystawa Barbie przyniesie zwiedzającym wiele zaskoczeń. Odwiedzający będą mogli zastanowić się, jakie cechy jej przypisujemy, a jakich nie. Bardzo się cieszę, iż wystawa pokazuje niejednolitość lalki, co przełoży się na pokazanie różnorodności i siły kobiet – mówiła Aleksandra Podżorska, kuratorka wystawy.

Lalka miała ponad 200 zawodów w ciągu 64 lat (fot. Łukasz Gdak)

Największą kontrowersję zawsze wzbudzała figura lalki Barbie. Idealistyczne przedstawienie nierealistycznego „ideału kobiecego” ciała. Firma Mattel produkująca lalki później zmieniała jej wygląd. Stworzyła m.in. modele przedstawiające osoby z niepełnosprawnościami. Na wystawie przedstawiony jest też Ken „chłopak Barbie”, na którego przykładzie przedstawiono zmieniający się kanon męskości.

Lalki Barbie pochodzą ze zbiorów prywatnych Teresy Iwańczuk, Pauliny Jarysz, Izabeli Kłos i Grzegorza Zdzieborskiego. Wystawa dostępna jest od 10 marca do 30 lipca 2023 roku. Bilety w cenie 7 zł (normalny) i 5 zł (ulgowy).

Wystawa lalek Barbie w Poznaniu (fot. Łukasz Gdak)

Czytaj też: Przyjechali z Norwegii i Francji do Poznania, aby dokończyć film. Co sądzą o mieście?

Idź do oryginalnego materiału