„Będziemy pamiętać” reportaż Marzeny Wróbel-Szały w czwartek po godz. 18

5 godzin temu
Zdjęcie: „Będziemy pamiętać” reportaż Marzeny Wróbel-Szały w czwartek po godz. 18


Studio Reporterów Kukułcza 1 zaprasza:

„Będziemy pamiętać” reportaż Marzeny Wróbel-Szały w czwartek 8.05.2025 po godz. 18 na antenie Radia Zachód.


Dokładnie 80 lat temu, 8 maja 1945 r., zakończyła się II wojna światowa w Europie. Akt kapitulacji Niemiec oznaczał koniec sześcioletnich zmagań, nie oznaczał jednak uwolnienia kontynentu spod panowania autorytaryzmu. Europa Środkowa na pół wieku znalazła się pod kontrolą ZSRS.

Jak wielu bohaterów walczących o wolność Polski zostało zapomnianych? Ile wydarzeń i biografii przykrył kurz historii? W bogatej przeszłości naszego kraju na pewno wiele. Ale są ludzie, pasjonaci, regionaliści, którzy przywracają pamięć o tych wydarzeniach i tych bohaterach.

Tak jest m.in. w Bytomiu Odrzańskim gdzie historią regionalną zajmują się Maria i Andrzej Perlakowie oraz Adrian Hołobowicz.

Dzięki nim upamiętniono m.in. sierż. Kazimierza Żygadło i Stefana Falerowskiego. Wcześniej Michała Młota, zmarłego w 1988 roku uczestnika walk o Warszawę, którego rodzina pielęgnuje pamięć o zmarłym dziadku i ojcu, a córka bohatera – Teresa Gała z pieczołowitością przechowuje pamiątki. M.in. kilkucentymetrowy odłamek artyleryjski wyciągnięty z płuca ojca.

Kilka miesięcy temu odżyła także historia uczestnika bitwy o Atlantyk sierżanta Emila Wałukiewicza. Lokalnym historykom nie tylko udało się przywrócić pamięć o zapomnianym bohaterze, ale także dotrzeć do rodziny lotnika mieszkającej w Polsce, Anglii i Brazylii.

Te historie były zaledwie początkiem przywracania pamięci zapomnianym bohaterom. Dziś tylko w naszym województwie jest ich już kilkudziesięciu. A w poszukiwania włączają się kolejne lubuskie miasta.

Które biografie udało się odnaleźć? Jak upamiętniono bohaterów? I kim są ludzie, którzy swój własny, prywatny czas poświęcają na przywracanie pamięci? O tym wszystkim dziś po godz. 18 na antenie Radia Zachód.

Po emisji reportażu także rozmowa z kustoszem archiwalnym Krzysztofem Mazurem z punktu zamiejscowego IPN w Zielonej Górze.

Idź do oryginalnego materiału