Beskidzki Festiwal „zagrał” w kościele w Stryszawie Górnej | ZDJĘCIA

7 godzin temu

Drugi koncert w ramach XVI Beskidzkiego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej tym razem trafił do kościoła św. Anny w Stryszawie Górnej.

Na muzyczną ucztę zaprosił rodzinny zespół Lex-Family-Ensemble.

– Wirtuozowsko wykonane utwory były przede wszystkim prezentacją XIX-wiecznej twórczości inspirowanej kulturą ludową, tańcami narodowymi słowiańskimi, węgierskimi, rumuńskimi i bałkańskimi. Program koncertu wiódł przez różnorodne krajobrazy muzyczne, od energicznych „Tańców słowiańskich” Antonína Dvořáka, przez ogniste „Tańce węgierskie” Johannesa Brahmsa, aż po nasycone folklorem „Tańce rumuńskie” Béli Bartóka. Wisienką na torcie okazało się wykonanie „Rapsodii węgierskiej op. 68, D. Poppera na wiolonczelę w wykonaniu najmłodszego muzyka w zespole, 15-letniego, niezwykle utalentowanego Benjamina Leksyckiego. Publiczność nie szczędziła braw i podziękowań za mistrzowskie wykonania poszczególnych utworów – zaznacza Gminny Ośrodek Kultury w Stryszawie.

Warto podkreślić, iż zespół Lex-Family-Ensemble jest wyjątkowym przykładem rodzinnego muzykowania.

– Głową zespołu i rodziny jest znany i ceniony artysta Krzysztof Leksycki związany z Akademią Muzyczną Krakowie, pedagog zaangażowany w wiele projektów promujących muzykę klasyczną, m.in. jest dyrektorem artystycznym, inicjatorem i koordynatorem Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Kameralnej w Zubrzycy Górnej, organizatorem „Sierpniowych Spotkań z Klasyką” w nowotarskim Ratuszu oraz założycielem i koncertmistrzem zespołu kameralnego Da Camera. Od roku 1997 koncertował wraz z Iloną Nieciąg w duecie skrzypcowym Duo Sonore, a teraz występują ze swoimi wyjątkowo uzdolnionymi i utalentowanymi dziećmi: Konstancją Leksycką (skrzypce), Bernadettą Leksycką (flet poprzeczny, flet piccolo), Benjaminem Leksyckim (wiolonczela) oraz Michałem Skibą (kontrabas) – dodaje stryszawski GOK.

Kolejne koncerty planowane są 12 lipca (g. 17.00) – Kościół św. Józefa Robotnika w Zawoi Przysłop i 3 sierpnia (g. 17.00) – Kościół św. app. Piotra i Pawła w Lachowicach.

Patronat honorowy nad festiwalem sprawuje profesor Mariusz Sielski, rektor Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie, a kierownikiem artystycznym festiwalu jest organista profesor Wacław Golonka z Akademii Muzycznej w Krakowie. Organizatorzy festiwalu to: Gminny Ośrodek Kultury w Stryszawie i wójt gminy Stryszawa Rafał Lasek, a współorganizatorzy: parafie w Krzeszowie, Lachowicach, Stryszawie, Zawoi Zakamieniu i Hucisku oraz Babiogórskie Centrum Kultury w Zawoi. Natomiast partnerem festiwalu jest Akademia Muzyczna im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie oraz Szkoła Muzyczna I stopnia w Suchej Beskidzkiej.

Fot. GOK Stryszawa

Fot. GOK Stryszawa

Fot. GOK Stryszawa

Fot. GOK Stryszawa

Fot. GOK Stryszawa

Fot. GOK Stryszawa

Fot. GOK Stryszawa

Fot. GOK Stryszawa

Idź do oryginalnego materiału