Już w niedzielę 8 grudnia Wielki Świąteczny Festiwal „Betlejem dla Świata 2024”, na który zaprasza Kinga Modjeska!
Boże Narodzenie w Polsce to moc tradycji. W Stanach wszystko kręci się wokół Mikołaja, prezentów i gonitwy po sklepach i gdy przychodzi moment na wspólne celebrowanie, każdy jest zmęczony i nie odczuwa radości?
Okres świąteczno-noworoczny to moment, gdy możemy zauważyć, jak bardzo różnimy się między sobą. Dla jednych święta to wyjątkowy rodzinny czas spotkań, są jednak także osoby, którym Boże Narodzenie kojarzy się jedynie ze stresem. Martwi ich chroniczny brak czasu, a tu jeszcze trzeba upiec pierogi, ciasto, pokroić sałatkę, kupić prezenty i tak dalej…
Niestety w tej naszej pogoni warto pamiętać, iż najważniejszy jest wspólnie spędzony czas. Ta myśl przyświeca nam od samego początku powstania świątecznego festiwalu „Betlejem dla Świata”. Już po raz siódmy Scena Polonia oraz Studio Teatralne Modjeska zapraszają w progi teatru, aby wspólnym kolędowaniem, tańcem i śpiewem przygotować się na nadchodzące Święta Bożego Narodzenia. Wzruszyć, powspominać, spotkać i pochylić nad tajemnicą wyjątkowych narodzin.
Betlejem dla Świata to jasełka. Do żłóbka Jezusa co roku przybywają nowi goście, z różnych zakątków świata, aby oddać pokłon dzieciątku. Kto w tym roku odwiedzi Jezuska?
Scenariusz „Betlejem dla Świata”, w tym roku popełniłam wspólnie z Anną Radzikowską. Od wielu lat tytuł spektaklu pozostaje niezmienny, natomiast akcja przedstawienia każdego roku pisana jest na nowo. Mimo, iż wszyscy znamy historię narodzin Pana, to chętnie sięgam wyobraźnią ciut dalej niż sianko, żłóbek i Trzech Króli. Ich akurat reprezentują w tym roku amerykańscy, i ukraińscy tancerze. Cieszę się ogromnie na to spotkanie. Ameryka jest krajem wielu narodów, dlatego mamy ogromne możliwości zaproszenia do współpracy wyjątkowych artystów. Polskę, tych przysłowiowych Krakowiaków i Górali reprezentują: studenci z Studio Theater Modjeska, oraz aktorzy Sceny Polonia, którzy zaprezentują się w odsłonach anielsko-pasterskich.
Miejsce akcji 1 aktu to niebo, a tam?… Gwar, pośpiech, i zamieszanie. Przecież lada moment na świat ma przyjść wyjątkowy człowiek. Natomiast 2 akt to już cała plejada i pokaz innych kultur, zamkniętych w ramy spektaklu. Miejsce akcji, skromne progi stajenki. Każda z grup przynosi symboliczne prezenty maleńkiej dziecinie. Mam już w swojej kolekcji między innymi przepiękny chiński wachlarz, hawajskie girlandy.
Jestem bardzo dumna z tej koncepcji i wielonarodowych wątków spektaklu. Przekraczamy pewne bariery, udowadniając, iż sztuka nie zna granic.
Betlejem dla świata to nie tylko przedstawienie, to także szansa na spędzenie niedzielnego popołudnia w radosnej świątecznej atmosferze i oczywiście możliwość spotkania ze Świętym Mikołajem. Jakie atrakcje czekają na widzów?
Ponad 100 wykonawców z różnych zakątków świata! Zdjęcia z Mikołajem! Loteria z nagrodami! Popołudnie obfitować będzie w wiele niespodzianek, ale najważniejsze jest nasze wielkie, barwne, niepowtarzalne widowisko! To chyba jedyny taki świąteczny polonijny festiwal nie tylko w Chicago, ale i na świecie.