Profilaktyka i promocja zdrowia, zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży, cyfrowa transformacja opieki zdrowotnej i bezpieczeństwo lekowe to priorytety Ministerstwa Zdrowia na polską prezydencję w Radzie UE od 1 stycznia 2025 r. – poinformowała we wtorek szefowa resortu Izabela Leszczyna.
Minister zdrowia podkreśliła, iż bezpieczeństwo zdrowotne jest jednym z siedmiu komponentów „bezpieczeństwa” w ramach polskiej prezydencji. Pozostałe to zdolność do obrony, ochrona ludzi i granic, odporność na obcą ingerencję i dezinformacja, zapewnienie bezpieczeństwa i swobody działania, transformacja energetyczna, konkurencyjne i odporne rolnictwo.
„Doświadczenia pandemii i teraz wojny w Ukrainie na tyle silnie oddziałują na bezpieczeństwo zdrowotne, iż polski rząd, Ministerstwo Zdrowia i Komisja Europejska uznały, iż bezpieczeństwo zdrowotne musi być na agendzie polskiej prezydencji” – podkreśliła Leszczyna. Zwróciła uwagę, iż w obszarze zdrowia szczególnie niebezpieczna jest dezinformacja.
Poinformowała, iż w obszarze zdrowia MZ wyznaczyło cztery priorytety: profilaktykę i promocję zdrowia, zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży, cyfrową transformację opieki zdrowotnej i bezpieczeństwo lekowe.
Szefowa resortu dodała, iż udało się jej przekonać KE do włączenia do swojej agendy zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży.
W ramach priorytetu „Profilaktyka i promocja zdrowia” Polska będzie chciała m.in. promować najlepsze programy profilaktyczne dostępne w Unii. Wiceminister zdrowia Katarzyna Kacperczyk zaznaczyła, iż celem będzie m.in. wypracowanie katalogu dobrych praktyk, które mogłyby być rekomendowane innym państwom członkowskim.
Wiceminister zdrowia podkreśliła, iż Polska będzie chciała zacząć rozmowy na temat regulacji, które państwa członkowskie wdrażały w ostatnich latach w ramach dyrektywy tytoniowej, czyli dotyczące palenia tytoniu, nowatorskich produktów, ale także spożywania alkoholu. Dodała, iż tematy te pojawią się na agendzie unijnej w ramach priorytetu dotyczącego profilaktyki, szczególnie dotyczącej zdrowia dzieci i młodzieży.
Kacperczyk poinformowała, iż w tym priorytecie MZ planuje przyjęcie konkluzji Rady UE. We współpracy z KE, państwami członkowski i Światową Organizacją Zdrowia Polska planuje przygotować pogłębiony raport dotyczący wpływu nowych mediów, w tym mediów społecznościowych na zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży. W raporcie mają zostać sformułowane rekomendacje. „Takiego kompleksowego raportu w UE do tej pory nie było” – powiedziała wiceminister.
Temat cyfrowej transformacji opieki zdrowotnej związany będzie z wdrożeniem europejskiej przestrzeni danych zdrowotnych (EHDS). Kacperczyk powiedziała, iż to moment, gdy rozpoczyna się budowanie „architektury regulacyjnej” tego obszaru i „architektury instytucjonalnej” – tworzone będą nowe instytucje, standardy i zasady.
Temat bezpieczeństwa lekowego polska prezydencja ma zamiar realizować dwutorowo. Jest to zapowiedź kontynuacji i zintensyfikowania prac rozpoczętych przez węgierską prezydencję nad pakietem farmaceutycznym.
Równolegle MZ chce działać na rzecz poprawy dostępności do nowoczesnych terapii lekowych w mniejszych, uboższych państwach członkowskich UE. „Będziemy reprezentować interesy wszystkich państw, dbać o konkurencyjność, ale przede wszystkim w centrum stawiamy pacjenta – terapie lekowe wymyślane są po to, by leczyć ludzi. To pacjent ma być głównym beneficjentem bez względu na to, gdzie mieszka” – powiedziała Leszczyna.
Kacperczyk dodała, iż w obszarze bezpieczeństwa lekowego m.in. w ramach „planu na 100 dni” powstać ma dokument o lekach krytycznych.
Na początku grudnia minister zdrowia Izabela Leszczyna i wiceminister zdrowia Katarzyna Kacperczyk wzięły udział w spotkaniu unijnych ministrów odpowiedzialnych za zdrowie. Szefowa resortu spotkała się z komisarzem ds. zdrowia i dobrostanu zwierząt Oliverem Varhelyim.
Podczas przewodnictwa w Radzie UE, które Polska przejmie od Węgier 1 stycznia 2025 r., to szefowie polskich resortów będą przewodniczyć spotkaniom Rad UE.
kno/akar/agz/jpn/PAP