Bezpieczne lato w Nowym Jorku. Jak radzić sobie podczas upałów?

bialyorzel24.com 1 miesiąc temu

Każdego lata zbyt wielu nowojorczyków umiera z powodu upałów. W istocie, upał jest najbardziej śmiercionośnym ze wszystkich ekstremalnych zjawisk pogodowych w Stanach Zjednoczonych.

Upały w mieście mogą stanowić zagrożenie zdrowia i życia dla mieszkańców. Fot. Getty Images

Ze względu na zmiany klimatu rok 2023 był najgorętszym rokiem na świecie. A jak dotąd rok 2024 pozostało gorętszy. choćby jeżeli temperatura nie wzrośnie do poziomu zagrożenia termicznego, letnie upały przez cały czas mogą być śmiertelne. Zachowaj zimną krew! Potraktuj tę pogodę poważnie – dla siebie, swoich bliskich, a choćby swoich zwierząt. Oto, co należy wiedzieć o zachowaniu chłodu i bezpieczeństwa tego lata.

Wentylator nie wystarczy. jeżeli masz klimatyzator, korzystaj z niego. Ustaw temperaturę na 78°F/25.5°C lub najniższą temperaturę, w której czujesz się komfortowo. Uchroni cię to przed przegrzaniem i obniży rachunki za prąd.

Jeśli nie masz klimatyzatora, znajdź klimatyzowane miejsce. Udaj się do znajomego, kawiarni, biblioteki, centrum handlowego, domu modlitwy lub do centrum zapewniającego schłodzoną przestrzeń (znajdź klimatyzowaną placówkę na stronie nyc.gov/beattheheat lub zadzwoń pod numer 311). Podczas upałów w pięciu dzielnicach dostępne są również centra zapewniające schłodzoną przestrzeń, które przyjmują zwierzęta.

Zachowaj ostrożność podczas powrotu do domu z pracy. Postaraj się znaleźć chłodne miejsce, jeżeli nie masz w domu klimatyzacji. Stosuj to nie tylko podczas upałów, ale również kilka dni po, gdy pomieszczenia wciąż są jeszcze nagrzane. Nieklimatyzowane mieszkania mogą pozostawać niebezpiecznie gorące przez wiele dni po spadku temperatury na zewnątrz.

Pij dużo wody – nie czekaj, aż poczujesz pragnienie. Unikaj napojów zawierających alkohol i nadmierną ilość kofeiny (poza standardowymi porcjami kawy, herbaty lub napojów bezalkoholowych). Zadbaj również o nawodnienie swoich zwierząt.

Zaglądaj do znajomych i sąsiadów. Zwłaszcza do mieszkań seniorów, osób cierpiących na choroby przewlekłe i psychiczne oraz osób zamieszkałych samotnie. Zadbaj o to, by nie ucierpiały wskutek upału, mogły dostać się do miejsca z klimatyzacją i piły wodę.

Słuchaj swojego ciała pod kątem objawów choroby termicznej. Zadzwoń pod numer 911 lub udaj się na pogotowie, jeżeli Ty lub ktoś, kogo znasz, doświadczy poniższych objawów:

  • gorąca, sucha skóra lub zimna, lepka skóra,
  • osłabienie,
  • zawroty głowy,
  • nudności lub wymioty,
  • trudności z oddychaniem,
  • omamy, dezorientacja.

Osoby należące do jednej z poniższych kategorii są najbardziej narażone na chorobę termiczną:

  • osoby w wieku 65 lat i starsze,
  • osoby z chorobami przewlekłymi,
  • osoby z chorobami psychicznymi,
  • osoby zażywające określone leki (więcej informacji na ten temat można uzyskać od lekarza lub farmaceuty),
  • osoby zażywające narkotyki lub nadużywające alkoholu,
  • niemowlęta i dzieci do lat 4,
  • kobiety w ciąży,
  • pracownicy wykonujący pracę w gorących pomieszczeniach lub na zewnątrz.

Zarejestruj się, aby otrzymywać bezpłatne alerty i aktualizacje w preferowanym języku, odwiedzając stronę NYC.gov/NotifyNYC lub dzwoniąc pod numer 311. Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej „Hot Weather and Your Health”.

Dr Joxel Garcia – Pierwszy zastępca komisarza i dyrektor programowy, Wydział Zdrowia i Higieny Psychicznej NYC
Zach Iscol – Komisarz ds. zarządzania kryzysowego miasta Nowy Jork

Idź do oryginalnego materiału