Bezpłatne badania dla kobiet. Rusza nowy nabór. Sprawdź, kto może skorzystać z miejskiego programu

4 godzin temu

Kobiety, które podejrzewają u siebie endometriozę i chcą wziąć udział w programie, powinny w pierwszej kolejności wypełnić formularz zgłoszeniowy. Jest on dostępny na stronie internetowej Szpitala Miejskiego im. F. Raszei. W tym samym miejscu placówka opublikowała również wszystkie pozostałe niezbędne dokumenty.

Kto może wziąć udział w programie?

Miejski program skierowany jest do kobiet w wieku od 18 do 49 lat (decyduje rocznik urodzenia), które mieszkają w Poznaniu i tutaj rozliczają swoje podatki. To propozycja dla Poznanianek, które nie mają jeszcze postawionej oficjalnej diagnozy, ale podejrzewają u siebie objawy choroby i nie korzystają z innego, podobnego projektu finansowanego ze środków publicznych.

Co oferuje miejski program?

Uczestniczki programu mogą skorzystać ze specjalistycznych konsultacji, pakietu badań w tym ginekologicznych i laboratoryjnych oraz niezbędnych do postawienia diagnozy. Projekt przewiduje również grupowe warsztaty z fizjoterapeutą, dietetykiem oraz psychologiem. To, jakie konkretnie działania zostaną zaproponowane pacjentkom, będzie zależeć przede wszystkim od stanu ich zdrowia oraz decyzji specjalistów.

Ponad 1,4 mln złotych na program

Na realizację całego programu Miasto Poznań przeznaczy łącznie ponad 1,4 mln złotych (po 700 tys. zł na rok 2026 i 2027). Głównym realizatorem projektu jest Szpital Miejski im. F. Raszei, mieszczący się przy ul. Mickiewicza 2.

Pierwsze diagnozy już postawione

W ramach programu „Endometrioza – zauważamy – wspieramy” z pierwszej konsultacji skorzystały do tej pory 204 kobiety. U 49 z nich zdiagnozowano endometriozę, natomiast u 102 pacjentek choroba została wykluczona. Pozostałe 53 kobiety wciąż są w trakcie obserwacji.

https://zwielkopolski24.pl/wiadomosci/coraz-wiecej-kobiet-korzysta-z-tego-darmowego-programu-nfz-wystarczy-jedno-skierowanie/MfJhS8NzTQbPAc12Rb4Y

Urzędnicy zapowiadają kolejną edycję programu

Jak podkreślają poznańscy urzędnicy, to już drugi, ale na pewno nie ostatni nabór do programu „Endometrioza – zauważamy – wspieramy”. Jeszcze w tym roku pojawi się kolejna okazja, by zgłosić się do projektu – dokładna data trzeciej edycji zostanie ogłoszona bezpośrednio przed jej rozpoczęciem.

Dlaczego wczesna diagnoza jest tak ważna?

Endometrioza to poważna choroba polegająca na nieprawidłowym rozrastaniu się błony śluzowej macicy poza tym narządem, na przykład w jamie brzusznej, jajnikach czy jelitach.

Według Światowej Organizacji Zdrowia problem ten dotyka około 10% kobiet w wieku rozrodczym na świecie, co oznacza, iż w samym Poznaniu z chorobą może zmagać się choćby 13 tysięcy mieszkanek. Najczęstszymi objawami są bardzo silne bóle, nadmierne krwawienia oraz poważne problemy z płodnością, które dotykają choćby połowy pacjentek.

Idź do oryginalnego materiału