Bezpłatne badania dłużej! Program 'Profilaktyka 40 Plus” przedłużony

4 godzin temu
Zdjęcie: badania


Dobra wiadomość dla wszystkich po 40. roku życia! Ministerstwo Zdrowia przedłużyło program 'Profilaktyka 40 Plus” o kolejne cztery miesiące. Z bezpłatnych badań można skorzystać do końca kwietnia tego roku.

Lekarze nie mają wątpliwości, iż gruntowne zmiany naszego stylu życia i codziennych nawyków to prosta droga do szeregu tzw. chorób cywilizacyjnych.
Siedząca praca i odpoczynek na kanapie, niezdrowe posiłki na talerzach, oddychanie zanieczyszczonym powietrzem i stres nie sprzyjają zdrowiu.

Według danych Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia, z powodu nadciśnienia tętniczego w Małopolsce leczy się ok. 400 tys. pacjentów. Pod opiekę lekarzy trafia coraz więcej osób z miażdżycą czy cukrzycą typu drugiego, za rozwój której odpowiada przede wszystkim nadmiar cukru i przetworzonych produktów w diecie.

Ryzyko rozwoju chorób cywilizacyjnych rośnie z wiekiem, a jedyną szansą na ich wykrycie na wczesnym etapie, w momencie, gdy nie dają jeszcze niepokojących objawów, są regularne badania profilaktyczne.

Kompleksowy przegląd organizmu każda osoba po 40. roku życia (nie ma określonej górnej granicy wieku)może wykonać bezpłatnie w ramach programu 'Profilaktyka 40 Plus’. Miał on dobiec końca w grudniu ub. roku, jednak Ministerstwo Zdrowia zdecydowało o jego wydłużeniu o dodatkowe cztery miesiące.

Program oferuje kompleksowe badania, takie jak morfologia krwi, analiza moczu, pomiar ciśnienia, poziomu cholesterolu, glukozy we krwi, a także badania PSA, czyli markeru nowotworu prostaty czy krwi utajonej w kale. Wyniki pomagają wykryć choroby cywilizacyjne na wczesnym etapie, kiedy leczenie jest najbardziej skuteczne.

Aby skorzystać z programu wystarczy zalogować się na swoje Internetowe Konto Pacjenta, wypełnić ankietę i poczekać na e-skierowanie. Badania można wykonać w jednej z 250 placówek w Małopolsce, w tym w tarnowskich przychodniach.

Jeśli ktoś badał się ponad rok temu, może wykonać kolejną serię badań – skierowanie zostanie wystawione automatycznie.

Jak podaje Małopolski Oddział Wojewódzki NFZ w Krakowie, dotychczas w Małopolsce z programu skorzystało 345 tysięcy osób.
Chętniej badają się kobiety. Wśród tych mieszkańców regionu, którzy wykonali diagnostykę, ponad 202 tys. to Małopolanki, 142 tys. to Małopolanie.

Idź do oryginalnego materiału