Nie dwie dawki z refundacją, ale trzy. Nie po pierwszym roku życia dziecka, ale przed jego ukończeniem – od nowego roku zmieniły się zasady programu szczepień na meningokoki, refundowanych przez miasto Kielce.
Barbara Sipa, rzecznik prezydenta Kielc informuje, iż zmiany dotyczą „Programu profilaktyki zakażeń meningokokowych serogrupy B”.
– Wraz z 2024 roku zakończyliśmy 4-letni program profilaktyczny. Kontynuujemy dobre praktyki, jednak program będzie teraz odbywał się na zmienionych zasadach. Główna zmiana dotyczy kwalifikacji dzieci – do programu włączamy teraz dzieci między 2 a 12 miesiącem życia – informuje.
To znacząca zmiana, bo dotychczas program obejmował dzieci, które ukończyły 1 rok życia. Według nowego schematu dzieci będą przyjmowały pierwszą dawkę po ukończeniu 2 miesiąca, drugą przed ukończeniem roku, a trzecią w drugim roku życia. Barbara Sipa tłumaczy, iż refundacja kosztów obejmie trzy dawki.
– W poprzednim programie były to 2 dawki, gdzie jedna z nich to koszt 370 złotych. Zmiany w kwalifikacji wynikają z bardzo niskiej odporności dzieci na meningokoki, które wywołują inwazyjną chorobę meningokową. Eksperci w opracowaniu programu szczepień sugerowali, by szczepionkę podawać na wczesnym etapie, w pierwszym roku urodzenia – mówi.
W 2025 roku do programu włączone będą dzieci z roczników 2024 i 2025. Program będzie realizowany do 2028 roku.
Kontynuowane będą również programy prewencji ospy wietrznej oraz profilaktyki zakażeń meningokokowych ACWY. W ramach pierwszego programu szczepione będą dzieci od 12. miesiąca życia do ukończenia 3 roku życia, zamieszkałe na terenie Kielc, które nie uczęszczają do żłobków i w związku z tym nie zostały zaszczepione w ramach szczepień obowiązkowych finansowanych z budżetu państwa.
W 2025 roku szczepione będą dzieci z roczników 2022 i 2023. Każde z nich otrzyma 2 dawki szczepionki. Szczepienia mogą przyczynić się do zmniejszenia liczby zachorowań, obniżenia ryzyka ciężkich powikłań zdrowotnych u dzieci w grupie szczepionej oraz do spadku zachorowań na ospę wietrzną wśród dzieci nieobjętych bezpośrednio szczepieniem poprzez przerwanie łańcucha zakażeń.
„Program profilaktyki zakażeń meningokokowych ACWY” pozwala zmniejszyć ryzyko zachorowania na choroby wywołane przez bakterie meningokokowe. W ramach miejskiego programu szczepione są dzieci w drugim roku życia oraz młodzież w wieku 13 lat. W 2025 roku szczepione będą dzieci z roczników 2023, 2024 i 2012.