Wprawdzie dokument lokacyjny się nie zachował, ale pierwsze wspomnienie miejscowości jako wzoru dla innych lokacji można znaleźć w zapiskach dotyczących miejscowości Gościęcin datowanych na 1225 rok. Historycy podają też rok 1270 jako pierwszą lokację miasta.
– My uznajemy tę wcześniejszą datę, stąd jubileuszowe uroczystości odbędą się już w przyszłym roku. Przygotowywaliśmy się do nich nie tylko poprzez tworzenie programu, ale także remontując miejskie zabytki – wyjaśnia burmistrz Edward Plicko. – Fenomenem jest zachowanie praw tego małego miasta przez tak długi czas. Nasze dziedzictwo to między innymi zabytki, dwa kościoły, trzy wieże. Te ostatnie udało nam się udostępnić, co mamy nadzieję, zachęci turystów do wspólnego świętowania z nami w obrębie również zachowanych murów obronnych – dodaje burmistrz.
– Musimy i chcemy pokazać historię miasta. Jednak nie tylko poprzez zabytki czy konferencje naukowe. Pomóc ma w tym Festiwal Kultur. Od czeskiej, polskiej, niemieckiej, śląskiej po żydowską. Głównym punktem będzie pochód nawiązujący do tego, który odbył się 100 lat temu – dopowiada Patryk Bania, dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Białej.
– Przygotowaliśmy album pokazujący całe 800 lat istnienia miasta. Mamy także dwie serie numerowanych kufli nawiązujących do tych, które jako promocyjne gadżety powstały sto lat temu. Z tamtych, w miejskich zbiorach, zachowały się trzy – wylicza Anna Rogosz z działu promocji Urzędu Miasta i kierownik Referatu Pozyskiwania Środków Unijnych.
Do obchodów 800-lecia zaplanowano galę wręczenia medali za wkład w rozwój miasta, która odbędzie się 24 stycznia, inaugurując uroczystości. W programie przewidziano także upamiętnienie wkroczenia Armii Czerwonej w marcu 1945 roku oraz październikową konferencję naukową o historii Białej.
Edward Plicko, Patryk Bania, Anna Rogosz:
Autor: Sebastian Pec