
Świętokrzyskie Centrum Onkologii zaprasza w sobotę (5 lipca) na „Białą sobotę na dobry początek wakacji”. To ze względu na ogromne zainteresowanie, jakim cieszyła się ostatnia biała sobota przed wakacjami. Na życzenie mieszkanek naszego regionu placówka medyczna przygotowała jeszcze jedną akcję.
– W sobotę w godzinach od 9 do 14 zapraszamy do naszej placówki przy ul. Artwińskiego na bezpłatne badania profilaktyczne dostępne w ramach programów profilaktyki onkologicznej – mówi Izabela Opalińska, rzecznik Świętokrzyskiego Centrum Onkologii.
Podczas akcji profilaktycznej będzie dostępna bezpłatna mammografia – dla pań w wieku 45-74 lata, zgodnie z Programem profilaktyki raka piersi badanie należy wykonywać regularnie, co 2 lata. Rejestracja na mammografię: 607 77 88 88.
– To także cytologia (konwencjonalna i na podłożu płynnym - dwa badania podczas jednej wizyty) – dla pań w wieku 25-64 lata, zgodnie z Programem profilaktyki raka szyjki macicy badanie należy wykonywać regularnie, co 3 lata. Kobiety w wieku od 25 do 64 lat, obciążone czynnikami ryzyka (zakażone wirusem HIV, przyjmujące leki immunosupresyjne, zakażone HPV - typem wysokiego ryzyka) powinny wykonywać cytologię co 12 miesięcy – informuje rzecznik.
Rejestracja na cytologię: 609 99 00 33.
Co ważne, wykonuj cytologię najwcześniej cztery dni po zakończeniu miesiączki i nie później niż cztery dni przed rozpoczęciem następnej. Na cztery dni przed badaniem nie stosuj leków dopochwowych, tamponów, ani irygacji. Co najmniej na 48 godzin przed badaniem nie odbywaj stosunków płciowych ani też nie poddawaj się badaniu ginekologicznemu ani pobieraniu posiewów, wymazów z kanału szyjki macicy. W przypadku wystąpienia stanu zapalnego narządu rodnego (świadczą o tym np. upławy), wykonaj cytologię po wyleczeniu się.
– jeżeli chodzi o mammografię najlepiej wykonywać badania w pierwszej fazie cyklu miesiączkowego (w ciągu 10 dni od pierwszego dnia miesiączki), kiedy piersi są miękkie i mniej wrażliwe na dotyk. W dniu badania nie należy stosować dezodorantu ani talku/pudru, ponieważ te środki mogą zaburzyć obraz mammograficzny. Warto założyć wygodną, dwuczęściową odzież, którą będzie można łatwo zdjąć do badania. Nie należy zakładać biżuterii/ ozdób na szyję i uszy. Należy zabrać ze sobą dokument z numerem PESEL – wymienia Opalińska.
Z Programu profilaktyki raka piersi wyłączone są pacjentki z dziedzicznie uwarunkowanym ryzykiem zachorowania na raka piersi lub raka jajnika, ze względu na to, iż są one objęte opieką w ramach programu "Opieka nad rodzinami wysokiego, dziedzicznie uwarunkowanego ryzyka zachorowania na raka piersi lub raka jajnika" na etapie "Nadzór i badania diagnostyczne" realizowanego w ramach ambulatoryjnej opieki specjalistycznej.