Białystok. Balony z życzeniami poleciały do nieba

5 dni temu

Do nieba wzleciały balony z marzeniami małych pacjentów

Międzynarodowy Dzień Dziecka z Chorobą Nowotworową to okazja do spełniania marzeń małych pacjentów onkologicznych. I to tych najważniejszych. Dla pewności wysłano je balonami aż do nieba.

Za akcją wysyłania balonów z marzeniami do nieba stoją wolontariusze z Fundacji „Pomóż Im”, którzy na co dzień wspierają małych pacjentów w Klinice Pediatrii Onkologii i Hematologii UDSK w Białymstoku.

W czwartek w południe przyszli tam z czterema wielkimi workami z kolorowymi balonami wypełnionymi helem. To na tych balonach dzieciaki napisały swoje życzenia (kto nie potrafił pisać, temu pomagali rodzice i wolontariusze). Na białych balonach napisano imiona dzieci, które odeszły w minionym roku, tak by je pożegnać, ale też zachować o nich pamięć.

Marzenia się zawsze spełniają, po to są marzeniami. My zapisujemy marzenia na balonach i wysyłamy w niebo, bo dzięki temu może będą miały bliżej do spełnienia? Dla dzieci to ważna rzecz – mówi prof. Katarzyna Muszyńska– Rosłan, lekarz z Kliniki i Przewodnicząca Rady Fundacji „Pomóż Im”.

Jak dodaje Pani Profesor dobre nastawienie psychiczne małych pacjentów jest bardzo ważne w leczeniu onkologicznym.

Tego dnia pamiętamy o dzieciach chorych na choroby nowotworowe, ale też pamiętamy o dzieciach, które odeszły. Dzieci mają różne marzeniach, choć najczęściej proszą o to by były zdrowe. Są też marzenia bardziej przyziemne, żeby wyjść ze szpitala czy spotkać się z rodziną – dodaje Joanna Czupryńska-Kwiatkowska, Wiceprezes Fundacji „Pomóż Im”.

Same dzieci nie mogły wyjść na podwórko. Dlatego ich marzenia do nieba wypuścili wolontariusze i pracownicy Kliniki. Zrobili to z placu zabaw, znajdującym się przy Klinice, tak by mali pacjenci mogli wszystko widzieć przez okna.

Sama akcja ma też wymiar profilaktyczny. Chodzi o przypomnienie o wczesnej diagnostyce onkologicznej. Nowotwory u dzieci rozwijają się bardzo szybko. Jednak wczesna reakcja, pozwala skuteczniej działać lekarzom. choćby w 80 proc. przypadków można mówić o wyleczeniu. W Polsce każdego roku ponad tysiąc dzieci słyszy diagnozę – „rak”. Najczęściej jest to białaczka (ok. 30 proc.), guzy mózgu (ok. 20 proc.) i chłoniaki (ok. 15 proc.).

Fundacja „Pomóż Im” Hospicjum dla Dzieci od 2007 roku wspiera chore dzieci i ich rodziny w walce z trudnymi chorobami. Prowadzi Hospicjum Domowe dla Dzieci, Punkt Perinatalnej Opieki Paliatywnej oraz Ośrodek Domowego Żywienia Dojelitowego, a także wspiera małych pacjentów Kliniki Pediatrii Onkologii i Hematologii UDSK w Białymstoku. Organizuje szereg wiele akcji społecznych i charytatywnych, promuje wolontariat i angażuje lokalną społeczność.

Idź do oryginalnego materiału