27 czerwca przypada 85. rocznica jednego z najbardziej tragicznych wydarzeń w historii Białegostoku. Tego dnia w 1941 roku niemieccy okupanci spalili Wielką Synagogę wraz z setkami uwięzionych w niej żydowskich mieszkańców miasta, rozpoczynając zagładę białostockiej społeczności żydowskiej.
Uroczystości upamiętniające ofiary odbyły się pod Pomnikiem-Kopułą Wielkiej Synagogi przy ul. Suraskiej. Wzięli w nich udział mieszkańcy Białegostoku, przedstawiciele władz samorządowych, organizacji i środowisk żydowskich oraz zaproszeni goście.
– Pamięć o dawnych mieszkańcach Białegostoku, którzy zginęli tylko dlatego, iż byli Żydami, jest naszym wspólnym obowiązkiem. Zachowując pamięć o ofiarach oddajemy im należny hołd i dbamy o to, aby podobne tragedie nigdy się nie powtórzyły – podkreślił zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki.
Obchody rocznicowe zwieńczy recital skrzypcowy „po – Zachor” w wykonaniu Marii Sławek, który odbędzie się o godz. 19.00 w Klubie Fama. Wstęp na wydarzenie jest wolny.
Białystok od lat pielęgnuje pamięć o żydowskich mieszkańcach miasta i wydarzeniach, które na zawsze wpisały się w jego historię. To ważna część wspólnego dziedzictwa oraz przypomnienie o konieczności budowania świata opartego na szacunku, dialogu i sprzeciwie wobec nienawiści.

2 godzin temu


![[AKTUALIZACJA] Biała Podlaska. Już niedługo wyścig kaczek na Krznie](https://static2.slowopodlasia.pl/data/articles/xga-4x3-biala-podlaska-juz-wkrotce-wyscig-kaczek-na-krznie-1782499243.jpg)










