Pierwszych stu mężczyzn przebada w sobotę bezpłatnie Białostockie Centrum Onkologii (BCO) w ramach rozpoczętej listopadowej akcji profilaktyki raka prostaty „Męski listopad”
Do końca miesiąca z akcji skorzysta tysiąc mężczyzn, którzy zapisali się na te badania.
Panom po 40. roku życia jest oznaczany z krwi antygen PSA oraz badany jest poziom testosteronu. jeżeli wyniki będą nieprawidłowe, pacjenci będą objęci dalszą diagnostyką i opieką, bo wcześnie wykryty nowotwór to szansa na wyleczenie i życie – podkreślali wcześniej lekarze z BCO zapraszając na tę akcję.
Białostockie Centrum Onkologii to jedyny szpital onkologiczny w Podlaskiem. Specjalne badania dla panów w listopadzie organizuje od czterech lat włączając się do światowej społecznej akcji „Movember” na rzecz profilaktyki tzw. nowotworów męskich – raka prostaty czy raka jąder. Symbolem akcji są wąsy.
BCO prowadzi tę akcję razem z działającym przy tym szpitalu Stowarzyszeniem do Walki z Rakiem. Do badań zachęcają także władze województwa, różne znane osoby.
„Tysiąc miejsc na badania z krwi, które przygotowaliśmy w ramach +Męskiego listopada+ zapełniło się w dwa dni. To pokazuje, iż panowie chcą się badać, tylko potrzebują konkretnej oferty, a taką co roku od kilku lat im dajemy” – poinformowała PAP rzeczniczka BCO Monika Ferenc. „Oznaką męskości jest odpowiedzialność za swoje zdrowie i dbanie o nie” – dodała.
Z roku na rok BCO zwiększa pulę listopadowych badań w ramach akcji, bo zainteresowanie nimi jest duże. PO akcji w 2023 r. wykryto nieprawidłowości u ok. 70 panów, których skierowano wówczas na dalsze konsultacje do poradni urologicznej.
Tegoroczne badania będą się odbywać w BCO w weekendy. Będą m.in. przebadane zaproszone grupy żołnierzy z 18 Białostockiego Pułku Rozpoznawczego, kierowcy PKS Nova oraz leśnicy z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku. 14 i 21 listopada będą też zorganizowane ćwiczenia fizjoterapeutyczne wzmacniające mięśnie dna miednicy dla panów, którzy chcą w przyszłości uniknąć problemów nietrzymania moczu.
Podlaski NFZ, który w listopadzie również prowadzi akcję „Profilaktyka to (też) męska sprawa!”, przypomina, iż oznaczenie z krwi poziomu specyficznego antygenu prostaty czyli PSA, panowie mogą i powinni wykonywać nie tylko przy okazji specjalnych akcji. Można to zrobić bezpłatnie np. w ramach programu Profilaktyka 40 Plus, który potrwa jeszcze do końca 2024 r.
„W Polsce średnio prawie 50 mężczyzn każdego dnia dowiaduje się, iż ma raka prostaty. Ten nowotwór stanowi już ok. 20 proc. wszystkich rozpoznanych nowotworów złośliwych. Oznacza to, iż co piąty mężczyzna zmagający się z chorobą onkologiczną, choruje na raka prostaty. Rak prostaty zajmuje drugie miejsce wśród zgonów z powodu nowotworów złośliwych u mężczyzn” – podaje NFZ i zachęca do badań.
Do profilaktyki raka zachęcają również mężczyzn piłkarze i działacze piłkarskiej Jagiellonii Białystok – obecnego mistrza Polski. W galerii handlowej Alfa w Białymstoku od piątkowego popołudnia można oglądać wystawę ich zdjęć przygotowaną przez „Kurier Poranny” i „Gazetę Współczesną” (Polska Press) we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Podlaskiego.
15 listopada w galerii Alfa podlaski NFZ organizuje „Dzień zdrowia mężczyzny” z mobilnym stanowiskiem profilaktycznym, a w hali Eko Centrum przy ul. Andersa w Białymstoku będą wtedy bezpłatne badania. 20 listopada natomiast w siedzibie NFZ w Białymstoku zaplanowano konsultacje dla panów ze specjalistą urologiem. Panowie mogą wtedy przynieść do skonsultowania wyniki swoich badań.(PAP)