Biblioteka Nowa powstanie w centrum Rzeszowa. Będzie nie tylko wypożyczalnią

1 rok temu
Rzadki widok, czyli politycy z rożnych środowisk jednoczą się w walce o Europejski Stadion Kultury. Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa i marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl podpisali porozumie w sprawie budowy Biblioteki Nowej. (Fot. Anna Magda/UMWP)

Były różowe baloniki i tłum dzieci. Tak urzędnicy ogłosili, iż koło urzędu marszałkowskiego, naprzeciwko Galerii Rzeszów, przy ulicy Towarnickiego powstanie Biblioteka Nowa. W czwartek zostało podpisane porozumienie w tej sprawie.

Prezydent Konrad Fijołek podkreślał, jak ważna jest kooperacja Rzeszowa z samorządem województwa podkarpackiego. Ramię w ramie więc urzędnicy będą walczyć o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029 dla Rzeszowa.

– Dziękuję, iż możemy razem ruszyć w tę przygodę – cieszył się Konrad Fijołek.

Wtórował mu marszałek woj. podkarpackiego: – To jest wręcz obowiązek dla Rzeszowa i Podkarpacia – mówił Władysław Ortyl.

  • POLECAMY: Rzeszów marzeń Konrada Fijołka. Wieża farna z widokiem, kawiarnia w fontannie

Dodał, iż szanse są, ale trzeba się też wykazać. I ogłosił, iż w miejscu obok urzędu marszałkowskiego powstać ma Biblioteka Nowa.

– Tak nazwaliśmy to przedsięwzięcie. Razem z samorządem Rzeszowa powadzimy współprowadzimy bibliotekę wojewódzką i miejską. To działanie musimy przenieść w nowe miejsce – argumentuje marszałek. – Innowacje nie mogą być tylko w przemyśle, ale też w kulturze – uważa Władysław Ortyl.

Biblioteka Nowa w Rzeszowie. Nie tylko wypożyczalnia książek

Biblioteka Nowa ma być budynkiem, jakiego jeszcze Rzeszów nie widział.

– Mam nadzieję, iż za kilka lat stanie budynek biblioteki, nawiązujący do najlepszych rozwiązań światowych w zakresie architektury bibliotecznej – mówi Bożena Janda, dyrektor Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki w Rzeszowie. – By był nie tylko wypożyczalnią książek, ale miejscami spotkań, odpoczynku i relaksu – dodała.

Chciałaby, aby w Bibliotece Nowej odbywały się m.in. koncerty, spotkania autorskie, czy warsztaty.

Trwają prace nad wnioskiem o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury

Krystynie Stachowskiej marzy się, aby to właśnie w Bibliotece Nowej świętować zdobycie tytułu Europejskiej Stolicy Kultury. Na razie, w przyszłym tygodniu, ma zostać otwarta strona internetowa, pod adresem rze2029.com.

– Będziemy się przez komunikować w zakresie wizji i pomysłów nią z mieszkańcami i twórcami, aby aplikacja była naszym wspólnym dziełem – mówiła prezydentka.

  • ZOBACZ TEŻ: Justyna Steczkowska ambasadorką Rzeszowa

Nad wnioskiem o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury już pracują tęgie głowy, ale Krystyna Stachowska szczegółów ujawniać nie chce.

– Konkurencja nie śpi, a wiemy, iż o ten tytuł będzie ubiegać się kilka polskich miasta – poinformowała.

Urzędnicy pofatygowali się choćby do Krakowa i Wrocławia, które tytuł ESK już miały. Szukali tam wskazówek. W Rzeszowie końcem czerwca odbyła się debata z przedstawicielami tych miast, do których dołączyła reprezentantka włoskiej Matery, która była Europejską Stolicą Kultury w 2019 roku.

Już dziś dla kandydatury Rzeszowa do tytułu ESK 2029 swoje poparcie wyrazili Justyna Steczkowska, Ralph Kamiński, pisarka Oksana Zabużko, Kortez czy Hirek Wrona.

Konkurs na projekt budynku Biblioteki Nowej w Rzeszowie ma zostać rozpisany jeszcze w tym roku.

Biblioteka Nowa w Rzeszowie powstanie na działce za urzędem marszałkowskim. To tu odbyła się dzisiejsza impreza. (Fot. Anna Magda/UMWP)
Z okazji podpisania umowy odbyła się impreza, w której wzięły udział dzieciaki z półkoloni organizowanych przez Rzeszowski Dom Kultury. (Fot. Anna Magda/UMWP)
Na scenie nie zabrakło popisów małych tancerzy. (Fot. Anna Magda/UMWP)
Idź do oryginalnego materiału