Bieszczady nie zostaną bez porodówki!

4 dni temu
Fot. PUW

Ginekologia w szpitalu powiatowym w Lesku wznowi działalność na początku września – zapewniła Teresa Kubas-Hul, Wojewoda Podkarpacki na konferencji prasowej. Wojewoda stanęła przed dziennikarzami wspólnie z poseł na Sejm RP Joanną Frydrych oraz Teresą Gwizdak, dyrektor Podkarpackiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Rzeszowie.

Jak zapewniała podczas konferencji wojewoda już na początku 2025 roku podjęła zdecydowane działania na rzecz poprawy sytuacji ochrony zdrowia w Bieszczadach, inicjując proces konsolidacji trzech szpitali powiatowych: w Lesku, Sanoku i Ustrzykach Dolnych. W styczniu powołała specjalny zespół ekspercki, którego nadrzędnym celem jest dobro pacjentów oraz stabilizacja systemu opieki zdrowotnej w regionie.

Mieli związane ręce

Zespół spotkał się dotychczas sześć razy, analizując różne możliwości zmian oraz modele połączenia szpitali, omawiając kwestie finansowe, prawne i organizacyjne związane z ewentualną fuzją. Jednym z kluczowych założeń jest wypracowanie koncepcji powołania jednego, zintegrowanego „Szpitala Bieszczadzkiego”, z pozostawieniem jednego SOR-u oraz przygotowaniem bilansu otwarcia i planu naprawczego. Rozważał m.in. model wspólnego SP ZOZ-u utworzonego przez związek powiatów.

Jeden szpital lekarstwem na problemy

Niestety w oparciu o zapisy ustawy o działalności leczniczej brak jest podstaw prawnych do utworzenia SP ZOZ-u przez związki jednostek samorządu terytorialnego. Dlatego Wojewoda Podkarpacki w styczniu zwróciła się do Ministra Zdrowia z wnioskiem o zmianę zapisów tejże ustawy, która umożliwiłaby utworzenie takiego tworu.

Pomimo braku jeszcze odpowiednich regulacji prawnych, wszystkie strony podtrzymują wolę konsolidacji. Na spotkaniu, które miało miejsce 4 czerwca, dyrektorzy szpitali i ich organy prowadzące podtrzymali chęć powołania wspólnego szpitala pod warunkiem zmian obowiązujących przepisów prawa i zabezpieczeniu źródeł finansowania.

W międzyczasie – 16 maja szpital w Lesku zawnioskował o czasowe zawieszenie działalności oddziału dziecięcego (na okres od 1 lipca do 31 października br.), a 26 maja o zawieszenie działalności oddziałów ginekologiczno-położniczego i neonatologii (na okres od 1 lipca do 31 sierpnia br.).

Oba wnioski motywował koniecznością wykonania remontów niezbędnych do przystosowania instalacji oraz infrastruktury do wymagań sanitarnych i przeciwpożarowych.

Jednocześnie dyrekcja szpitala zapewniła o uruchomieniu na ten czas karetki transportowej przy SP ZOZ w Lesku w obsadzie: ratownik-kierowca, ratownik medyczny i położna. Ponadto dodatkowa położna będzie oddelegowana w tym czasie do pracy na SOR.

Wojewoda Podkarpacki po uzyskaniu dodatkowych informacji na temat zaplanowanego remontu oraz wnikliwej analizie obu wniosków, udzieliła zgody na czasowe zawieszenie działalności oddziałów we wskazanym czasie, a nie na ich zamknięcie.

Spotkanie w Ministerstwie Zdrowia

Niezależnie od podjętych dotychczas działań, wojewoda Teresa Kubas-Hul spotkała się w ubiegłym tygodniu w Warszawie z minister zdrowia Izabelą Leszczyną oraz wiceministrem zdrowia Jerzym Szafranowiczem, aby jeszcze raz porozmawiać na temat sytuacji bieszczadzkich szpitali, w tym szpitala w Lesku.

A ta jest bardzo zła. Jak mówiła dyrektor szpitala w Lesku Małgorzata Bryndza szpital ma problemy z zagwarantowaniem kadry zapewniającej opiekę dla noworodków, brak środków na wypłaty oraz zadłużenie w ZUS.

Minister zdrowia poinformowała wtedy, iż właśnie takim szpitalom jak ten w Lesku szansę na poprawę sytuacji daje ustawa o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw, która (1 lipca 2025 r.) została przyjęta przez Radę Ministrów.

Z trzech szpitali może powstać szpital bieszczadzki

Projekt zakłada m.in. możliwość elastycznego przekształcania oddziałów szpitalnych, łączenie szpitali przez samorządy i plany naprawcze dla zadłużonych placówek.

Przewiduje racjonalizację i uelastycznienie systemu podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej (PSZ). Dzięki zmianom, oferta szpitali zostanie dostosowana do lokalnych potrzeb, w tym do zmian demograficznych. jeżeli NFZ się zgodzi, szpitale będą mogły zamienić niektóre świadczenia udzielane w trybie pełnej hospitalizacji na leczenie planowe lub jednodniowe, a także, w niektórych przypadkach, zamieniać oddziały szpitalne na zakłady opiekuńczo-lecznicze lub pielęgnacyjno-opiekuńcze. Przewidywany jest także finansowy mechanizm zachęcający do przekształceń w postaci zachowania części ryczałtu.

Projekt wprowadza nową kategorię świadczeń gwarantowanych w postaci świadczeń udzielanych w powiatowym centrum zdrowia. Będą one obejmowały świadczenia specjalistyczne w zakresie chirurgii ogólnej i chorób wewnętrznych udzielane w trybie całodobowym oraz transport sanitarny.

Nowe przepisy mają otworzyć drogę do konsolidacji i łączenia jednostek – tworzenie i prowadzenie SP ZOZ-ów również przez związki jednostek samorządu terytorialnego.

Nowe rozwiązania mają wejść w życie zasadniczo po 14 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Idź do oryginalnego materiału