Bł. Karolina inspiruje do twórczości. Finał ogólnopolskiego konkursu w Zabawie [ZDJĘCIA]

7 miesięcy temu
Zdjęcie: bł. Karolina


Do tego konkursu nadesłano prawie 600 prac plastycznych i poetyckich z całej Polski, a nagrodzonych zostało aż 114 laureatów. W Zabawie odbył się finał dwudziestej pierwszej edycji ogólnopolskiego konkursu poetycko-plastycznego ‘Błogosławiono Karolino świeć nam przykładem’. Motywem przewodnim było hasło ‘Uczestniczymy we wspólnocie Kościoła’.

Swoje prace przygotowali dorośli, młodzież i dzieci ze szkół podstawowych. Były one nadsyłane z całej Polski, niektórzy po odbiór nagrody pokonali setki kilometrów, przyjeżdżając np. z województwa kujawsko-pomorskiego.

Laureatką konkursu w kategorii prac plastycznych ze szkół średnich została Maria Emilewicz z województwa śląskiego. Namalowany przez nią obraz został wybrany na okładkę książki, w której zebrano wszystkie tegoroczne prace konkursowe.

– Jest to obraz na płótnie, który przedstawia dzieło stworzenia, Boga stwarzającego świat. Łączy się to ze wspólnotą, która jest jak rodzina i możemy się wzajemnie wspierać. Zostaliśmy wszyscy stworzeni razem, jako wspólnota i tak powinno zostać. Powinniśmy się wspierać nawzajem i razem dążyć do Boga. Ten konkurs bardzo przybliża nam postać bł. Karoliny, która jest dla mnie wzorem.

Drugie miejsce w kategorii prac poetyckich uczniów szkół podstawowych z klas VII-VIII zajęła Paulina Jurczak z Woli Radłowskiej, która napisała wiersz pt. ‘Mój dom’. Autorka przyznaje, iż bł. Karolina była nie tylko inspiracją podczas pisania wiersza, ale przykład błogosławionej towarzyszy jej w życiu.

– Wiersz opowiada o mojej wspólnocie rodzinnej. Zainspirowała mnie do tego bł. Karolina i jej życie. Udział w konkursie był dla mnie ważny, bo mogłam dzięki temu przemyśleć to co jest dla mnie ważne na co dzień i uwiecznić to w mojej pracy. Bł. Karolina jest dla mnie bardzo ważna od dawna, bo jest ona przykładem takiego życia w świetnej relacji z Bogiem.

W tej samej kategorii wyróżniona została Agnieszka Czader, uczennica Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Woli Radłowskiej. Jej praca z kolei była wyrazem wdzięczności wobec bł. Karoliny, za piękny przykład jej życia.

– Moja praca jest o bł. Karolinie. To w pewnym sensie praca dla niej, w ramach podziękowania za to, iż czuję jej wpływ na moje życie. Jest ona dla mnie bardzo ważna. Jej życie jest inspirujące np. to jak uczyła dzieci.

Jedna z organizatorek konkursu dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Woli Radłowskiej Jadwiga Bieś mówi, iż poziom konkursu był w tym roku bardzo wysoki, a prace w różny sposób nawiązały do hasła 'Uczestniczymy we wspólnocie Kościoła’.

– Temat, który w tym roku nam przyświecał dotarł do uczestników bardzo dobrze, co szczególnie można zauważyć w pracach plastycznych, w których była pokazywana ta wspólnota. Bardzo mi się podobało, iż najpierw rodzina, a więc ta najmniejsza cząstka wspólnoty, ale były też pokazane wspólnoty parafialne i szkolne. Uczestnicy tegorocznej edycji pięknie przemyśleli tematykę konkursu i ją przelali w formie prac plastycznych lub poezji.

Sam konkurs już od ponad 20 lat ma za główny cel przybliżać postać bł. Karoliny, a zarazem inspirować jej życiorysem. Kustosz sanktuarium błogosławionej Karoliny ks. Zbigniew Szostak mówi, iż faktycznie tak jest, bo kult męczennicy rozrasta się po całej Polsce.

– Co roku Karolina inspiruje nowych ludzi do przemyśleń i do pokazania tego wszystkiego co Pan Bóg przez Błogosławioną pobudza w ich sercach. Potem dowodem tego są relikwie. o ile bł. Karolina inspiruje, jeżeli w jakimś środowisku są ludzie, którzy z Błogosławioną zaczynają rozmawiać o Panu Bogu, to zdarza się, iż w niedługim czasie miejscowi duszpasterze proszą o relikwie. To też jest potwierdzeniem, iż Karolina nie tylko inspiruje, ale pomaga spotkać się z Panem Bogiem.

Organizatorami konkursu byli Wydział Katechetyczny Kurii Diecezjalnej w Tarnowie i Zespół Szkolno-Przedszkolny w Woli Radłowskiej. Radio RDN Małopolska patronowało temu wydarzeniu.

Idź do oryginalnego materiału