Blisko rok kadencji nowego Wójta Gminy Rędziny. Rozmowa z dr. Adamem Jarugą

redziny.pl 2 tygodni temu

Na początku maja mija rok Pana kadencji.

Dr Adam Jaruga, Wójt Gminy Rędziny: Tak, rok trudny i wymagający, bo kadencja rozpoczęła się nietypowo. Wszystkie dotychczasowe kadencje samorządowe startowały pod koniec roku kalendarzowego. Ta zaczęła się w maju, co oznaczało, iż należy się zmierzyć z już funkcjonującym budżetem oraz zaplanowanymi inwestycjami. Trzeba więc było się dopasować do istniejącej sytuacji.

Najważniejsze wyzwania?

Najważniejszymi wyzwaniami było wykonanie planów i dokumentacji do inwestycji, które planujemy wykonać w ciągu najbliższych pięciu lat, czyli przez całą kadencję. Należało dobrze zaplanować, co chcemy robić, jak zadziałać i w którą stronę ta kadencja ma pójść.

Dotyczy to przede wszystkim kanalizacji?

Tak, bo tego nam brakowało. Nasze plany na te pięć lat to wykonanie kilku kilometrów kanalizacji. Przede wszystkim w ulicach Wesołej, Nowej i Rędzińskiej. To ma być sztandarowy projekt lokalnej infrastruktury. W kolejnych latach będziemy chcieli kontynuować inwestycje kanalizacyjne w ulicach Szkolnej i Ołowianka oraz pobocznych. W tej chwili z pieniędzy subregionalnych, dzięki współpracy z innymi gminami, otrzymaliśmy ponad 6 mln zł, które będziemy mogli wykorzystać przy budowie kanalizacji we wspomnianych ulicach Wesołej, Nowej i Rędzińskiej.

Jednym z priorytetów kadencji jest poprawa bezpieczeństwa na drogach?

Tak, na drogach gminnych i powiatowych, zarówno w temacie remontu nawierzchni, jak i powstawania chodników. Już wystartowała budowa ulicy Szkolnej w Rędzinach wraz z chodnikiem. Rozpoczęliśmy też tworzenie dokumentacji na chodniki przy ulicach Szkolnej w Koninie, Nowej w Rędzinach oraz Jana Pawła II w Kościelcu. To są inwestycje, na które mieszkańcy czekali od lat. Trwa także remont ul. Jana Pawła II w Kościelcu. To droga, która prowadzi bezpośrednio do lotniska. Jako gmina rozpoczęliśmy ścisłą współpracę z Aeroklubem Częstochowskim. Chcemy, żeby dużo inicjatyw, dużo eventów odbywało się właśnie tam. Dlatego tak ważne jest, by do tego miejsca prowadziła arteria, którą będziemy mogli się poszczycić. jeżeli chodzi o drogi, to cały czas podejmujemy rozmowy w sprawie ulicy Kościuszki, ale to jest temat trudny i na pewno nie do finalizacji w tym roku. Chcielibyśmy, żeby do rozpoczęcia, o ile nie do ukończenia prac, doszło w najbliższych trzech latach. Warto wspomnieć, iż w tym roku wykonaliśmy jeszcze ulicę Krótką. To jest droga, która może z bezpieczeństwem nie ma dużo wspólnego, ale jest ważnym punktem łączącym gminę Rędziny i gminę Mstów. Ukończyliśmy również drogę za CUS-em w Rędzinach oraz odwodniliśmy ulicę Pocztową w Rudnikach.

Niezwykle istotna i rozpoczęta u progu Pana kadencji jest rozbudowa Szkoły Podstawowej w Koninie o salę gimnastyczną.

Dla mnie osobiście, to jedna z najważniejszych inwestycji. Szkoła w Koninie liczy sobie ponad wiek i przez wiele lat salą gimnastyczną była tam sala lekcyjna. Wszystkie inne szkoły posiadają już infrastrukturę sportową. Dlatego chcieliśmy, aby dzieci z Konina, mogły na tych samych zasadach, co pozostałe w Gminie, korzystać z możliwości uprawiania sportu. Termin zakończenia inwestycji to październik 2025.

Ważny strategicznie punkt inwestycyjny to żłobek.

Tak. Rozpoczęliśmy budowę żłobka w Rędzinach. Zakończenie planowane jest na grudzień 2025 roku. Chcielibyśmy, żeby od stycznia przyszłego roku żłobek zaczął przyjmować dzieciaki.

Żłobek powstaje w budynku dawnej szkoły podstawowej przy ulicy Działkowiczów. Przez wiele lat stał on pusty.

Tak, warto o tym wspomnieć. Faktycznie, przez lata budynek był niezagospodarowany. To się w tej chwili zmienia. Część obiektu wykorzystuje już Stowarzyszenie Seniorów Aster. Kolejna jest zadysponowana właśnie pod żłobek. Piętro przeznaczamy dla Orkiestry Dętej w Rędzinach, która dotychczas adekwatnie nie miała swojego miejsca. W byłej sali gimnastycznej stworzona zostanie sala koncertowa dla muzyków.

Orkiestra znalazła swoje miejsce, tak jak po latach nastąpił kres tułaczki klubu piłkarskiego GKS Unia Rędziny?

Tak, dokładnie. Zakończyliśmy inwestycję polegająca na budowie stadionu i budynku klubowego dla GKS Unii Rędziny w Rudnikach przy ul. Częstochowskiej. To bardzo ważna inwestycja i jest elementem całego ciągu wydarzeń, które mają się zadziać w tym miejscu. Zagospodarujemy rekreacyjnie cały teren leżący między torem pumptrack a boiskiem piłkarskim, tuż obok kamieniołomu Lipówka. To jedna z najatrakcyjniejszych krajobrazowo i turystycznie lokalizacji w gminie Rędziny. Lada moment powstanie tam kieszonkowy park dofinansowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Pozostałą część chciałbym przeznaczyć na przestrzeń kulturalną, na przykład niewielki amfiteatr. Będziemy się starać o dofinansowanie na taką inwestycję.

Ważne miejsce w strategii rozwoju Gminy Rędziny stanowią przedsiębiorcy?

Śniadaniem biznesowym, zorganizowanym jesienią na lotnisku Rudniki, rozpoczęliśmy cykl spotkań dla przedsiębiorców z gminy i okolicy. Spotkanie było niezwykle udane, frekwencja dopisała, co świadczy o tym, iż firmy mają potrzebę kontaktów z samorządem. Na pewno będziemy kontynuować tę ideę. Stawiam sobie za cel by, gmina była miejscem przyjaznym dla biznesu, by przedsiębiorców. Temu przyświecała też idea obniżenia podatku transportowego. Dzisiaj już wiemy, iż to jest dobra inicjatywa, przyciągająca do nas nowych przedsiębiorców, spoza Gminy. Dotychczas mieliśmy zarejestrowanych 28 samochodów, w tej chwili jest ich już blisko 400, a wiemy, iż docelowo będzie ich ponad 1000. w tej chwili mocno rozreklamowaliśmy tę inicjatywę i zamierzamy to robić dalej. Przeniesienie do nas samych biur firm transportowych to ogromna korzyść finansowa dla samorządu, bez uciążliwości komunikacyjnej. 1000 zarejestrowanych u nas samochodów, to prawie milion złotych podatku dla naszego budżetu.

Gmina Rędziny otwiera się także na inwestorów.

Ponad 50 hektarów wokół lotniska Rudniki zostało właśnie włączonych do Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, co daje potencjalnym inwestorom duży upust w podatku CIT. Jest wielu inwestorów, którzy dopytują o te tereny. Wiemy tylko, iż częstochowski kawałek KSSE w ciągu pięciu lat został zabudowany w 90 procentach, więc liczymy na to, iż tak będzie również u nas. Dzięki Strefie promocja terenów inwestycyjnych w Gminie Rędziny będzie miała miejsce na targach nieruchomości w Monachium i Sopocie. Tereny te zostaną zaprezentowane jako kluczowa oferta Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Liczy się na to, iż pierwsze firmy, które zdecydują się na inwestycję, przyciągną kolejne. Już teraz dwie firmy czekają na zmianę miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego i deklarują chęć budowy pierwszych hal, przy drodze serwisowej. Gotowa już infrastruktura drogowa, w tym droga serwisowa prowadząca bezpośrednio do strefy, ma stanowić dodatkowy atut w rozmowach z potencjalnymi inwestorami.

Jakie plany ma Gmina Rędziny w stosunku do Gminnego Zakładu Komunikacyjnego?

Na początku przyszłego miesiąca zamierzamy zabezpieczyć środki na zakup nowego 12-metrowego autobusu diesla. Po roku zmagań z problemami wewnętrznymi zakład powoli stabilizuje swoją sytuację. Zakup nowego taboru ma być pierwszym widocznym krokiem poprawy. Już 1 września planowana jest pierwsza niespodzianka dla mieszkańców, związana z modernizacją infrastruktury przystankowej.

W kampanii wyborczej poruszał Pan temat tańszych biletów i obniżki opłat za odpady. Mieszkańcy często o to pytają.

W kontekście często podnoszonych przez mieszkańców tematów – biletów i odpadów – podkreślam, iż żaden z nich nie został zarzucony. W zakresie biletów planowane są zniżki i ulgi, a także wprowadzenie karty mieszkańca na wzór rozwiązań z innych gmin. Mieszkańcy mieliby dostęp do biletów zerowych, natomiast koszty ponosiłaby gmina, co pozwoliłoby zachować stabilność finansową GZK. Takie rozwiązanie jest analizowane pod względem prawnym i finansowym, a pierwsze korzyści dla mieszkańców zostaną wprowadzone – mam nadzieję już w przyszłym roku. W sprawie odpadów działania mają charakter długofalowy – planowana jest rozbudowa PSZOK oraz zakup nowych pojemników. Analizowany jest również temat przetwarzania odpadów przez nas samych oraz wybudowania biogazowni, tak aby te opłaty realnie obniżyć. Wszystkie te kroki mają prowadzić do docelowego zmniejszenia opłat za odbiór śmieci. Nie będą to jednak działania jednorazowe – celem jest wdrożenie trwałych i systemowych rozwiązań.

Dziękuję za rozmowę

Idź do oryginalnego materiału